Vicdanınız varsa kendinize

Vicdanınız varsa kendinize 'yeter' deyin

İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin aileleri, Vicdan Nöbetinin ikinci haftasında bir kez daha iş cinayetlerine ‘yeter’ dedi. Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen aileler, iş cinayetlerine karşı adalet arayışlarını sürdüreceklerini söyledi. “Biz bu ihtimali de iş cinayetlerinin de gördük. Tarih işçiler i&cc

Görkem Kınacı

Aileler adına ortak açıklamayı yapan Tuncel Emir, yaşananların iş kazası değil, cinayet olduğunu söyledi. İş cinayetlerinin bir daha yaşanmaması için adalet arayışlarını sürdüreceklerini belirten Emir, “Ostim’li aileler adalet mücadelelerini sürdürmeseydi, patlamalardan ve 21 işçinin hayatını kaybetmesinden sonra OSB yönetimi 15 maddelik  sıkıyönetim genelgesi yayınlamazdı” diye konuştu. İş cinayetlerine alışmayacaklarını belirten Emir, “Vicdanınız varsa, adalet duygunuz bakiyse, kendinize ‘yeter’ deyin” dedi.

ACI SAHİBİ OMAK

Van Bayram Otel enkazında yaşamını yitiren gazeteci Cem Emir’in kız kardeşi Sinem Emir ve diğer ailelerle temsili bir röportaj yapıldı. Cem Emir’in ihmal sonucu öldüğünü söyleyen Sinem Emir, “Doğan Haber Ajansı, abime çadır veya konteynır göndermedi. O yüzden abim soğuk hava yüzünden otelde kalmak zorunda kaldı. Valilik ve Afad yetkilileri de, Bayram Otel’in hasar tespit çalışmasını yeterince yapmadı. Bu yüzden hem işveren hem de devlet bu ölümün sorumlusudur” dedi.

ÖLSÜN DİYE Mİ BEŞ ÇOCUK?

Eylemde Davutpaşa patlamasında yaşamını yitiren Orhan Saday’ın babası Adnan Saday da konuştu. Hükümetin iş cinayetlerini önleme de yeterince sorumlu davranmadığını kaydeden Saday, “Başbakan ‘üç de yetmez beş çocuk yapın’ diyor. Çocuklarımızın iş cinayetlerinde ölmesi için mi istiyor bunu” diye sordu. Yine Davutpaşa patlamasında yaşamını yitiren Heybetullah Güleç’in abisi Hakkı Güleç de, başbakanın “Kürtaj Uludere’dir” açıklamasına tepki gösterdi. “Roboski’de ölen insanlar, kendilerini geçindirmek için o işi yapmak zorunda kalıyorlar. Başbakan onların ölümlerini nasıl böyle açıklar” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net