Antalya

Antalya'da gençler baskılara karşı sokağa çıktı

HALKLARIN Demokratik Kongresi (HDK) Antalya Gençlik Meclisi, tutuklu bulunan öğrencilerin serbest bırakılması ve parasız, nitelikli eğitim isteyen gençlere yönelik baskıların son bulması için yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte, “Demokratik taleplerimiz yerine getirilmediği sürece mücadele etmeye, hük&uu

Halk Bankası önünden Attalos Heykeli  önüne yürüyen öğrencilere Öğrenci kolektifi, Gençlik Muhalefeti, Genç Umut ve LÖB üyeleri de destek verdi. Basın açıklamasını okuyan Emek Gençliği Antalya İl Yöneticilerinden Haluk Gürel, “Kendi kimlikleri için mücadele eden Kürt gençlerine yönelik yıllarca yürütülen asimilasyon politikaları ve muhalif olan, sesini çıkartan tüm gençlere yönelen bir saldırgan tutumla karşı karşıya kaldığımız bir dönemdeyiz.”dedi. Okuduğu lisenin nitelikli ve özgür olmasını isteyen liseli öğrencilere yönelik de baskıların arttığını vurgulayan Gürel, “Ajanlık teklifleri, açılan soruşturmalar, ailelerin aranarak gençleri ‘ıslah etme’ anlayışıyla hareket ediliyor. Örneklerine şahit olduğumuz durumlar Antalya’daki liselerde de kendisini göstermektedir” dedi. (Antalya/ EVRENSEL)


HER YOL PARALI EĞİTİME ÇIKIYOR

AKDENİZ Üniverstesi Öğretim Üyeleri Derneği, Eğitim Sen Antalya Şubesi ve Üniversite Konseyleri Dernek’i  geçtiğimiz günlerde üniversitenin Olbia Salonunda “Bologna Süreci Sorgulanıyor” başlıklı bir panel gerçekleştirdi. İlk olarak söz alan Prof.Dr. Rıfat Okçabol, Bologna sürecinin eğitimin paralı hale getirilmesinin başka bir biçimi olduğuna dikkat çekti. “Bir yandan sürekli eğitim olacak diyorlar bir yandan eğitimi her geçen gün daha fazla paralı hale getirdiklerinden yoksulların bilgiye erişimini dahada zorlaştırıyorlar. Sonuç olarak  üniversiteler giderek belli sınıfların elerine veriliyor” dedi. 4+4+4 Sistemi’nin de bu işin başka başka boyutunu ifade ettiğini söyleyen Okçabol, Bologna sürecinin esasında Avrupa kapitalizminin Amerika kapitalizmine karşı bir girişimi olduğunun altını çizdi. Panelde, Yrd. Doç. Dr. Nevzat Evrim Önal ve Yrd. Doç. Dr. Sibel Kibar de konuştu. (ANTALYA)

www.evrensel.net