Kolombiya hâlâ barışsız, hâlâ kan içinde

Kolombiya hâlâ barışsız, hâlâ kan içinde

Kolombiyalı eski sendikacı Javier Orozco, Kongre’nin de onayladığı yeni barış antlaşmasını Evrensel için yazdı.

Javier Orozco PEÑARANDA*

FARC ile Kolombiya hükümeti arasında 2 Ekim’deki politik yenilgi sonrası nihai olarak yeni barış antlaşması imzalandı.
FARC cömertlik gösterdi ve ağustosta yapılan antlaşmada değişik yapılmasını kabul etti.  Juan Manuel Santos Hükümeti, muhalefetin sözcülüğünü yaptı. Bu muhalefetin yüzde 75’i yeni metne olur verdi. Öte yandan hayırcıların sözcüsü “bu rötuşların, makyajların” yetersiz olduğu açıklaması yaptı ve FARC ile bu yeni antlaşmayı politik olarak olanaksız olduğu için oy birliği ile onaylamayacaklarını bildirdi.

FARC’IN MECLİSTE OLMASINI İSTEMİYORLAR

Hayırcıların şefleri, anlaşmada yer alan FARC önderlerinin Cumhuriyet Kongresinde temsil edilmeleri konusunu ısrarla reddediyorlar; imzalanan antlaşmaların mevcut yasal sistemin bir parçasını oluşturmasına ve toplumsal cinsiyet eşitliğine kendi ifadeleriyle “Karmaşaya neden olacağı” gerekçesiyle muhalefet ediyorlar.

Aslında bütün bunların arkasında yatan, ordu ve polis teşkilatı mensuplarının ve Eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe Velez gibi emri altındaki ordunun yüksek rütbelileri ile birlikte insanlık suçu işlemiş suçlardan sorumlu politikacıların, “özgürlük ve itibarlarının iadesini” isteyenlerin cezadan muaf kalmasını sağlama çabasıdır.

YENİ ANTLAŞMA DEMOKRATİKLEŞME AÇISINDAN GERİ ADIM

Antlaşma imzalandığında geriye nasıl yasallaştırılacağı kısmı kalmıştı ki bu da Cumhuriyet Kongresi yoluyla yapıldı; taraflar yeni bir referandum yapılmaması kararı aldılar.

Üzerinde hemfikir olunan yeni antlaşma metni, Kolombiya’nın demokratikleşme olanakları açısından geriye gidişler içeriyor.
Gerilla daha fazla politik destek almak için büyük zafer sevinci içindeki toprak sahiplerinin, çoğunun tapusu yeni sahiplerine verilecek olan topraklarından şiddet uygulanarak atılan köylülerin haklarını etkileyen taleplerini kabul etti.

Yine büyük toprak sahiplerinin başarmış olduğu bir başka şey; bunlar, toprakları az sayıda ailenin elinde olan bir çok belediyenin tek yeni gelir kaynağı olan boş arazilere vergi ödemeyecek olması.

MAHKEMELERDE YABANCI HAKİM NEDEN GEREKLİ?

İç çatışma süresince işlenmiş suçları yargılayacak olan mahkemede yabancı yargıçların bulunması (Yerli yargıçlar ya katlediliyor ya da tehdit altında oluyor; dolayısıyla adil kararlar alınamıyor) maddesinin çıkarılmış olması, yeni antlaşmada yer almaması, devlet güçlerince işlenen suçların kurbanları ve bu kurbanların ailelerinin adalete erişim hakkı açısından olumsuz bir durum.
Kolombiya’da suçların cezasız kalması meselesi organize bir durum. Kolombiya adalet sisteminin önemli bir kısmı bugüne kadar adalet uygulamada başarısız oldu -ya da istemedi- ve bu adaletsizlik durumu devam edecek.

Bu bitmeyecek politik tartışmanın ortasında görüyoruz ki Kolombiya barışa uzak olmayı sürdürecek. Hükümet FARC ile yaptığı antlaşmanın hükümlerini yerine getirmiyor. Toplumsal önderlerin can güvenliklerini sağlamıyor. Barış hayalinin düşmanları bu yıl, 71 kişinin  yaşamına mal olan (ağustos ayından bu yana 30) ve cezasız bırakılan bir imha planı başlattılar. Bu plan çerçevesinde, ülkenin çeşitli bölgelerinde 30 saldırı, 279 tehdit olayı yaşandı; tacizler ve şiddet kullanarak insanları yerinden yurdundan etme olayları hâlâ devam ediyor.

BARIŞ UMUDUNA SALDIRILAR SÜRÜYOR

Sistematik terörün hedefi toplumsal önderler, barış eylemcileri, insan hakları savunucuları, köylü örgütlerinin liderleri, Toplumsal Hareketlerin, Yurtsever Politik Yol (Politico Marcha Patriotica), Yurtsever Birlik (Union Patriotica) ve Halkların Kongresi (Congreso de los Pueblos) militanları.

Bunlar, Kolombiya halkının barış umuduna yapılan saldırılardır. Ölümlerin çoğu ve ipinden kopmuş terör, hükümet ile FARC’ın üzerinde hem fikir oldukları alanlarda, gerillaların yoğun olduğu bölgelerde meydana geliyor. Hükümet, adları Gaitanist Nefsi Müdafaa, Urabenos, Rastrojos, Toprakların İadesi Karşıtı Ordu, Kara Kartallar (Agilas Negras) vb. olan ve toplumsal örgütlerce ısrarla ülkenin bütün bölgelerinde varlık gösterdikleri bildirilen ve bu yılın mart ayında Asturias İnsan Hakları Tetkik Heyetince de çok sayıda bölgede tam olarak bulundukları yerler rapor edilen paramiliter gruplara dokunmuyor.

POLİSE VE ORDUYA DOKUNULMUYOR

Kolombiya hükümeti diyalog düşmanı ve savaşa politik görüşmelerle çözüm bulunmasının karşısında olan polis teşkilatı ve orduya da dokunmuyor. Bu devlet güçlerinin mensupları, hem Havana Görüşmelerini baltalayanların müttefikleri hem de FARC ile barış antlaşması sürecine son vermek ve ELN (Ulusal Kurtuluş Ordusu) ile görüşmelerinin önünü süresiz olarak tıkamak isteyen narko-paramiliterlerin ortaklarıdır.

Hayırcıların sözcüleri barış görüşmeleri olanaklarını altüst ettiler. Bu nedenle geniş halk kesimleri, özellikle üniversite öğrencileri, köylüler, yerliler, siyahi topluluklar, sendikalar ve insan hakları savunucuları kolektifleri can güvenliklerinin garanti edilmesi ve FARC ile imzalanan antlaşmaların onaylanıp acilen hayata geçirilmesini talep etmektedirler.

Dün barış eylemcileri kolektifi “Bizi öldürüyorlar” başlıklı bir bildiri yayımladılar. Savaştan zenginleşen elitlerin yüzünden Kolombiya, barış isteyen milyonlarca insanın özleminin kana bulanması tehlikesi ile karşı karşıya.

*Kolombiya Genel İş Sendikası (CUT) eski yöneticisi, Asturias İnsan Hakları Programı Koordinatörü, Kolombiyalı Mülteciler Kolektifi Üyesi

(Çeviren: Hilal Ünlü)

www.evrensel.net