01 Aralık 2016 15:18

Aladağ'da yurt projesinin gecikmesi çocukları ölüme götürdü 

Adana'da ölen öğrenciler eski yurt binası yıkıldığı için Süleymancıların yurduna yerleştirilmişti. Eski yurt binasının yapımına geçen ay başlandı.

Paylaş

Adana’nın Aladağ ilçesinde eski yurt binasının 2 yıl önce yıkılmasının ardından, kız öğrencilerin Süleymancı adlı tarikata ait özel kız öğrenci yurduna nakledilip, burada 11’inin yanarak ölmesinin acısı yaşanırken, yeni bir yurt binasının yapımına ancak geçen ay başlandığı ortaya çıktı. 

İller Bankası'nın hibe olarak 8 milyon lira ihale bedeli ile yaptıracağı yurt, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilecek. Daha önce yıkılan binanın yerinde temeli atılıp projesi 300 kişilik olan yurdun yarısında ortaöğretim çağındaki erkek, kalan yarısında ise kız öğrenciler barınabilecek. 

İlçedeki 4 okulun bulunduğu kompleksin ortasındaki eski yurt binası, 1998'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 6.2 büyüklüğündeki Adana depreminden sonra inşa edilmesine rağmen, Eylül 2012'deki 4.7 büyüklüğündeki depremde hasar gördü. Onarıldıktan sonra bir süre kullanılmaya devam edilen yurt binası, 2 yıl önce 'çürük' raporu ile yıkılınca, buradaki öğrenciler komşu Kozan ilçesine nakledilip Aladağ'da yeni yurt için beklenmeye başlandı. 

AİLELER İKNA EDİLİP ÖZEL YURDA ALINDILAR

Milli Eğitim Bakanlığı'nca kız öğrenciler için yurt eksikliği giderilemeyince, Süleymancıların erkek öğrenciler için açtığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Yurdu, Kız Öğrenci Yurdu'na dönüştürülerek Kozan'a giden ve ortaokullara yeni kayıt yaptıran öğrenciler, 54 kişilik bu yurda yerleştirildi. Yangında ölen 12 kişiden 10 kız öğrencinin hepsi de Sinanpaşa Ortaokulu öğrencisiydi.  

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yangının ardından yaptığı dünkü açıklamasında, devletin açıkta kalan öğrencileri Kozan'a yerleştirdiğini, ancak bazı kişiler tarafından aileler ikna edilerek 12 kişiye mezar olan yurda kaydırıldığını söyledi.

2018'DE TAMAMLANACAK

Yıkılan binanın yerine yapılması kararlaştırılan yurt binası için iki yıldır bekleniyor. İller Bankası'nın 8 milyon lira ayırmasıyla ihalesi yapılan yurt binasının 2008 yılının ilk ayında teslim edilmesi gerekiyor ama henüz temel atılmış değil. Çalışmalar 2 yıl önce yıkılan binanın yerinde temel kazısı olarak devam ediyor.

Henüz temel atma töreni yapılmadığı için yeni yurt yapımından haberdar olmayan Aladağlılar, yangın faciasının ardından kazı çalışması yapan iş makinelerini görünce, "Neden 2 yıl beklendi? Eski yurt binası yurt yıkılmadan önce tedbir alınsa, biz de yıkılmazdık" demekten kendilerini alamadı.

AİLELER 'KADER' DEDİ

Bu arada, ilçede bir çok kişi 12 kişinin diri diri yandığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Kız Öğrenci Yurdu ile ilgili konuşmaktan kaçındığı görüldü. Çocukları ölen ve yaralanan ailelerin de çok azı tepkilerini dile getirirken, bazı aileler de olayı 'kader' olarak değerlendirdi.

Aladağ'da 8 cemaat yurdu daha bulunduğu öne sürüldü. (Adana/DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Yalnız Efe kazandı ama devlet inat ediyor  

SONRAKİ HABER

İstanbul Havalimanında çalışana hakaret eden kadına 1740 lira para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa