01 Aralık 2016 13:41

Gazetecileri ve mesleğimizi savunacağız

TGS ile birlikte gazetecilik örgütlerinin düzenlediği 'OHAL'de örgütlenme' toplantısının sonuç bildirgesi yayımlandı.

Paylaş

İstanbul Taksim’de 13 ülkeden 35 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirilen “OHAL’de örgütlenme” toplantısında tutuklu gazetecilerin durumu ve örgütlenme üzerindeki baskılara dikkat çekilerek birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ve Friedrich Ebert Stiftung Derneği tarafından 29-30 Kasım tarihlerinde yapılan “OHAL Dönemlerinde Örgütlenme ve Uluslararası Dayanışma” başlıklı uluslararası toplantının sonuç bildirgesi yayımlandı. Balkanlardan ve Batı Avrupa’dan gelen gazetecilerin bölgedeki ve Türkiye’deki gazeteciliğin durumunu tartıştığı toplantıda darbe girişimi sonrası muhalif tüm sesleri bastırmaya çalışan hükümetin, bağımsız basın kurumlarına eşi benzeri görülmemiş bir müdahalede bulunduğuna dikkat çekildi. Toplantının ardından açıklanan bildirgede bir dizi talep sıralanarak mücadele çağrısı yapıldı.

GAZETECİLER TUTUKLANIYOR, İŞSİZ BIRAKILIYOR

Darbe girişimi sonrası gazetecilere ve basın kurumlarına baskıların arttığına dikkat çekilen sonuç bildirgesinde “176 medya kuruluşu kapatıldı 3 binden fazla gazeteci tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Darbe girişiminin ardından tutuklu gazetecilerin sayısı 100’lük bir artış göstererek 120’nin üzerine çıktı” ifadelerine yer verildi. Yüzlerce kişinin yargılanma ve tutuklanma korkusuyla yaşadığına dikkat çekilen bildirgede “8 yüzden fazla sarı basın kartı, 32 parlamento basın kartı iptal edildi. Birçok kişi ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ve yargılanan gazetecilerin aile üyeleri de dahil 50 kişinin pasaportuna el konuldu. Bazı tutuklu gazetecilerin hukuki desteğe erişimi yok çünkü avukatlar onlara hizmet sağladığında kendilerini yargılanırken bulabilir” denildi.

GAZETECİLERİN HABER YAPMASI ENGELENİYOR

Ülkedeki yabancı gazetecilerin durumuna da dikkat çekilen sonuç bildirgesinde “Yabancı muhabirler de sürekli taciz ediliyor, keyfi olarak gözaltına alınıyor, ülkeye girişi engelleniyor ya da sınır dışı ediliyor. Özellikle Suriye sınırından ya da ülkenin güneydoğusundan haber yapmaya çalışanlar hedefleniyor” ifadelerine yer verildi.

Gazetecilerin belli konularda haber yapmalarının sistematik olarak engellendiğine dikkat çekilen bildirgede halkın bağımsız haberlerden yoksun bırakıldığına ve bilgiye erişim hakkının ihlal edildiğine vurgu yapıldı.

GAZETECİLERİN SERBEST BIRAKILMASI İÇİN KAMPANYA...

“Bölgedeki tüm gazeteci örgütleri olarak gazetecilik mesleğini savunmak için hazırız ve Türkiye’deki meslektaşlarımızla dayanışma içinde olacağız” ifadelerine yer verilen bildirgede şu başlıklar sıralandı; “OHAL sürecinde bağımsız gazeteciliğin yok edilmemesi için ısrarcı olacağız. Tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılması için hazırlanan kampanyaya destek vereceğiz. TGS’nin ülkedeki gazetecilere yardımcı olması ve örgütlenmesi için destekleyeceğiz. Üyelerimiz adına dayanışma kampanyaları veya ziyaretler düzenleyeceğiz. Üyelerimiz ve kamunun Türkiye’deki medya krizi hakkında bilgilendireceğiz. Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı da dahil olmak üzere hükümetlerimizle bu davalara dikkat çekeceğiz.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mültecisiz, mültecilerin çalışma sorunları konuşuldu

SONRAKİ HABER

İzmir Barosu: Tüm yurtlar yasal mevzuata uygun olsun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa