EMEP heyeti Şirvan’da işçileri ziyaret etti

EMEP heyeti Şirvan’da işçileri ziyaret etti

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan: Türkiye işçi mezarlığına dönüştürüldü.

Siirt Şirvan’da 17 Kasım tarihinde yaşanan şev kayması sonucu 16 işçinin toprak altında kaldığı maden ocağında halen 4 işçi çıkartılamadı. Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP MYK Üyesi Yusuf Karataş ve Dersim Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç’un yer aldığı EMEP heyeti Şirvan’da Ciner’e ait bakır madeninde toprak altında kalan işçilerin yakınlarını ziyaret etti.

Maden sahasında bulunan taziye çadırlarını ziyaret eden heyet ailelere baş sağlığı diledi. İşçilerle görüşen heyete işçi sayısının azaldığı, işçi çıkarmaların yaşandığı bilgisi iletildi. Taziye ziyaretinde konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Soma’da, Ermenek’te, Şırnak’ta, İstanbul Torunlar İnşaat’ta gördüğümüz hep aynı sorunlar karşımıza çıktı. Bugün de Şirvan’da alınmayan önlemler nedeniyle 16 işçi arkadaşlarımız toprak altında kaldı. Türkiye’de 11 ayda 1600’ü aşkın işçi alınmayan önlemler nedeniyle yaşamını yitirdi. Türkiye bir işçi mezarlığına dönüştürüldü adeta. Bu ölümleri kaderle açıklayamayız. Bu tür kazaların yaşanmaması için hepimizin daha güçlü bir şekilde emek ve demokrasi mücadelesi vermesi gerekiyor” dedi.

Ziyaret sonrası Evrensel’e bilgi veren Gürkan, “Burada görüştüğümüz işçiler yaşanan göçük sonrası taşeron işçiler ağırlıklı olmak üzere işçilerin işten çıkarıldığını aktardı. Bu taşeron cehenneminin bilindik manzarasıdır. Ciner Grubuna bağlı Şirvan maden ocağında da yaşandı. Ocaktaki taşeronlara bağlı işçilerin işten çıkarıldığına dair bilgiler mevcut. Böylesi bir cinayet sonrası yapılan işten atmalar patronların kârdan başka kaygısının olmadığını gösteriyor” dedi. (Siirt/EVRENSEL)

www.evrensel.net