Sanatçılardan tutuklanan Grup Yorum üyelerine destek

Sanatçılardan tutuklanan Grup Yorum üyelerine destek

Sanatçılar Grup Yorum üyelerinin tutuklanmasını Okmeydanı'nda bulunan İdil Kültür Merkezi'nde protesto ettti.

Grup Yorum sanatçılarının tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Okmeydanı'nda  bulunan İdil Kültür Merkezinde bir araya gelen sanatçılar basın toplantısı yaptı. Sanatçılar Edip Akbayram, Tayfun Talipoğlu,  Defne Halman, İbrahim Karaca, Osman Genç, Hüseyin Turan, Mehmet Esatoğlu, Ali Ekber Kayış, Hukuksuz bir biçimde tutuklanan Grup Yorum üyelerine destek verdi. Polis tarafından iki kere basılıp, enstrümanların parçalandığı İdil Kültür Merkezi’nde açıklama yapan sanatçılar, faşizme karşı omuz omuza verme günü olduğunu vurguladı. Sanatçılar hukuksuz bir şekilde tutuklanan Grup Yorum üyelerine destek oldu.  "Devrimci sanat engellenemez", "Grup Yorum halktır susturulamaz", "Grup Yorum derhal serbest bırakılsın", "O duvarlarınız vız gelir vız"  dövizleri açıldı. İdil Kültür Merkezi önünü 3 zırhlı araçla ablukaya alan polis sık sık  Merter Marşı çalarak basın toplantısını taciz etti.

‘ONLARIN YERİ HAPİSHANELER DEĞİL, SAHNELERDİR’

Grup Yorum’un genç kadrosu tarafından karşılanan sanatçılar adına ilk konuşmayı Tiyatrocu Mehmet Esatoğlu yaptı.  Grup Yorum üyelerinin tutuklanmasına tepki gösteren Esatoğlu,  "Onların yeri bu ülkenin güzel sahneleridir, parklarıdır, sokaklarıdır. Onların konserlerinde milyonlarca insan toplanır” dedi. Grup Yorum üyelerinin çok komik gerekçelerle tutuklandığını hatırlatan Esatoğlu, baskılarla, tutuklamalarla susturulmak istenen Grup Yorum’un susmayacağını vurguladı. Esatoğlu, polisin Merter Marşlı tacizlerine de eleştirdi.

‘BU ÜLKEDE HUKUK BİTMİŞTİR’

Mehmet Esatoğlu’ndan sonra sözü alan Grup Yorum’un avukatı Barkın Timtik, Grup Yorum üyelerinden gelen selamları iletti. "Zindanlarda grup yorum selamlarını getirdik" diyen Timtik,  polisin tacizi eleştirdi. "Bir avukat olarak hukuktan bahsetmek isterdim” diyen Timtik, “ Bildiğiniz gibi taciz altında basın toplantısı yapıyoruz. Buna rağmen toplantımızı yapacağız. Tutsak alınsak da yapacağız. Sesimizi, soluğumuzu sustursalar bile konuşacağız" şeklinde konuştu.  Bir polis aracının basın toplantısının yapıldığı binanın tam önüne çekilmesini değerlendiren  Timtik,"Aracın tam karşıya çekilmesinin de bir amacı var buraya toplanmamızı istemiyorlar, dayanışmayalım istiyorlar. Birbirimizin sesine ses olmayalım istiyorlar. Biz de tam tersini yapacağız, onlara inat" dedi.  Grup Yorum üyelerinin tutuklanma sürecini anlatan Timtik, Grup Yorum sanatçılarının giydikleri  yöresel kıyafetlerin kültür merkezinde bulunan çekicinin suç delili olarak gösterildiğine dikkat çekti. Timtik,"Bu ülkede artık hukuk bitmiştir. Bunların delil olarak gösterildiği yerde hukuktan bahsedilemez" dedi. Timtik, Grup Yorum sanatçılarının ancak dayanışmayla hapishaneden   çıkarılabileceğini vurguladı.

TALİPOĞLU FİDEL CASTRO’NUN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Sanatçı Tayfun Talipoğlu, bugün yaşanan baskı ve zulmü  Nazi Almanya’sına benzetti. Talipoğlu  “ İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler Yahudileri topladıklarında bunun abartı olduğunu zannediyorduk. Gaz odalarında  çocuklarıyla boğulacakken herkes sırasını bekledi. Yahudilere teker teker soyunun dedikleri filmleri gördük. Ama yine kimsede ses yoktu. Bunların hepsi hayal gibi görünüyordu. Daha doğrusu insanlar inanmak istediklerine inanıyordu ama  zamanla bize inandırdılar ” dedi. Bugün burada  gerçekleşen dayanışmanın önemine değinen Talipoğlu, “ Bu karede olsanız da olmasanız da, sıra size geldiğinde bağıracak kimse olmayacak” dedi. Tarihin  tekerrür  ettiğini belirten Talipoğlu, hayatını kaybeden Efsane Lider Fidel Castro’nun şu sözlerini hatırlattı, “ Biz yenilirsek yeniden başlarız, diktatör yenilirse bu onun sonu olur.”

‘AYRIŞMAYALIM, BİRLEŞELİM’

Grup Yorum desteklemek için burada olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Sanatçı Edip Akbayram, gelmeyen sanatçılara sitem etti.  Gün, devrimci, demokrat , yurtsever, ilerici insanların omuz omuza vermesi gerektiği günlerden geçildiğini vurgulayan  Akbayram, “ Gün düşünceler ne olursa olsun, devrimci, ilerici, yurtsever, demokrat insanların omuz omuza olacağı günlerdir. Ama maalesef bugün burada gördüm ki , kiminin dişi ağrımış, kiminin başı ağrımış gelmemişler. Bugün burada görmek istediğim ve kendilerini devrimci, demokrat, yurtsever diyen arkadaşlarımı bugün burada görmemek beni gerçekten çok üzdü” dedi. “ Çalma kapımı, çalarlar kapını” atasözünü hatırlatan Akbayram, “ Bugün Grup Yorum üyeleri alınırsa, yarın Edip Akbayram’da alınacaktır, başkaları da alınacaktır” diye konuştu. Devrimci, demokrat, yurtsever kesimlerine buradan seslenen Akbayram, “ Lütfen ayrışmayalım birleşelim  dinci faşizme karşı  omuz omuza mücadelemizi verelim. Biz bu ülkede yaşayacağız, gitmek isteyenler varsa gidebilirler ama biz buradayız” dedi.

Grup Abdal sanatçısı Ali Ekber Kayış, farklı seslerin ve muhalefetin gözaltı ve tutuklamalarla susturulmak istendiğine işaret etti.  Polisin kültür merkezinde bulunan enstrümanları kırmasına tepki gösteren Kayış," Şurdaki enstrümanlara nasıl dokunabiliyorsun? Hepsini kullanılmaz hala getirilmiş. Bu bir acizliktir. İnsan öldürmek gibi bir şeydir" dedi.

İNADINA GÜLMELİYİZ’

Toplantıda konuşan Sanatçı Hüseyin Turan, "İnadına gülmeliyiz. En iyi direniş gülmektir" dedi.

BİZİM DE HALK MARŞLARIMIZ VAR’

Hüseyin Turan’ın ardından son olarak söz alan Tiyatrocu Osman Genç ise,  "Eğer türküler ve dilleri yok ederseniz  bir ülkeyi yok edersiniz” diye işaret etti. Türkülerin ve dillerin  yok  edilmek istediğine dikkat çeken Turan,  tüm sanatçıları Grup Yorum ile dayanışmaya çağırdı. Turan, “Faşizm gün geçtikçe önce notaları sonra bizi yok etmeye çalışıyor. Onların savaşa giderken çaldığı Mehter Marşı varsa bizim de halk marşlarımızı var. Grup Yorum halktır. Türkiye'deki faşizmi halk ve sanat yenecektir" dedi.

Açıklama "Çavbella" türküsü ile sona erdi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net