30 Kasım 2016 14:57

HDP’nin Yüksekdağ ve Baluken’le görüşmesi engellendi

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel: Tutuklu siyasetçilerle görüşmemiz hukuksuzca engellendi.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Grup Başkanvekili İdris Baluken'in de aralarında olduğu tutuklu siyasetçilerle görüşmek için Kandıra Cezaevi'ne giden HDP heyeti, Kandıra girişinde jandarmalar tarafından engellendi.

Aralarında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, HDP Milletvekilleri Ali Atalan, Dilan Dirayet Taşdemir, Mahmut Toğrul ve İbrahim Ayhan'ın da olduğu heyete herhangi bir yazılı tebliğ iletilmezken heyet adına Çağlar Demirel, araçlarının durdurulduğu noktada bir açıklama yaptı.

Demirel açıklamasında “Bugün cezaevine giderek hukuksuz bir şekilde rehin tutulan arkadaşlarımızla, Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ, Grup Başkanvekilimiz İdris Baluken ve milletvekili arkadaşlarımızla görüşmek istedik. Ama gördüğünüz gibi daha cezaevine ulaşamadık. Yollar, sadece HDP milletvekilleri için kapatıldı. Bütün herkes bu yoldan geçebiliyor ama Valilik kararıyla sadece milletvekillerine yollar kapatıldı. Böyle bir uygulama hiçbir ülkede yoktur. Sadece Türkiye’de var ve bunun adı da faşizmdir” dedi.

Yetkililerle konuya ilişkin görüşmeler yaptıklarını da söyleyen Demirel, “Ellerinde geçişimizin engellenmesine dair hiçbir gerekçe yok. Resmi hiçbir belge tebliğ edilmeden, Valilik kararıyla geçişimiz engellendi. Mücadelemiz, arkadaşlarımızın yasama faaliyetlerine geçmesi ve demokratik siyasete devam etmesini sağlamak. Arkadaşlarımıza yönelik haksız, hukuksuz uygulamalara son verilerek onlar özgürlüklerine kavuşuncaya kadar birçok alanda mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İzmir Barosu, Aladağ için açılacak davaya müdahil olacak

SONRAKİ HABER

TMMOB: Zemin kaplama yangını büyüttü, zehirlenmeye yol açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa