Adana'da yanan yurdun çatısı tamamen çöktü

Adana'da yanan yurdun çatısı tamamen çöktü

Adana'nın Aladağ ilçesindeki 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangının boyutları günün ağarmasıyla ortaya çıktı.

Adana'nın Aladağ ilçesinde dün akşam yaşanan ve 11'i öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangınında 3 katlı binanın çatısının tamamen yanıp çöktüğü görüldü.

Yurt binasının çatısında bulunan çinko levhaların bile yanıp zemine düştüğü görülürken, binanın giriş katındaki elektrik trafosundan başladığı değerlendirilen yangınla ilgili çalışma başlatıldı.

Hayatını kaybeden öğrencilerin cansız bedenlerinin birbirine sarılı halde olduğu bildirildi. Adli Tıp Kurumu'na kaldırılan cesetlerin teşhisi için ailelerden DNA örnekleri alınırken, yaralıların tedavisi sürüyor.

Bölgede bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Aladağ Savcılığı'ndan aldığı bilgileri paylaştı: "Bir keşif yapılacağını ifade ettiler. İlk verilen bilgiler, bu yangının trafodaki elektrik kontağından çıktığı, çıkması muhtemel diyorlar. Tabii ahşap kaplamalar var, strafor, yalıtımlar var bunlar tutuşmuş. Çocuklarımızın bir kısmında atlamaları sonucunda ayaklarında kırıklar var, bir kısmının dumandan etkilenmeleri sonucu hastalıkları var. Tabii bu arada vefat edenler, adli tıptaki otopsilerden sonra defnedilecekleri yere gönderilecekler. Milletimizin başı sağ olsun, büyük geçmiş olsun. Geride kalanlara acil şifalar diliyoruz. Olay tüm yönleriyle bir yandan yargı tarafından araştırmaya başlanmıştır. Bir yandan da yangına karşı tedbirlerle ilgili gerekli çalışma ve araştırmalar ayrıca yapılacaktır. Yurt Milli Eğitim Bakanlığı'nca izinlidir. Bakanlığımız kendi çalışmalarını yapacaktır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız psiko-sosyal destek yönünden, olayın ilk anından itibaren 32 görevlisiyle sahada. Biz hem yaralananların hem de hayatını kaybeden çocuklarımızın, yavrularımızın ailelerinin yanında olacağız. Neticede olaya sebebiyet veren, yangına sebebiyet veren her neyse bu ortaya çıkacaktır ve sorumlularla ilgili işlemler yapılacaktır. Şimdilik böyle söylemekle yetinelim. Büyük bir acı ve dram halen sıcak".

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise, "Yangın merdiveni kapısının kilitli olduğu yönündeki iddialar ile diğer tüm iddialar araştırıyor. Devletimiz ailelerimizin yanındadırlar. 32 kişilik psiko-sosyal destek ekibimiz sahada çalışmaları yapıyorlar" dedi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Kasım 2016 14:39
www.evrensel.net
ETİKETLER AdanaAladağyangın