HDP:CNN Türk 90’lar medyasına geri döndü

HDP:CNN Türk 90’lar medyasına geri döndü

Özgür Kadın Hareketi üyesi Sara Aktaş’ın gözaltına alınmasının ardından zaman kaybetmeden Abdullah Ağar’ı yayına bağlayan CNN Türk’e tepki gösterdi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca, HDP genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Koordinasyonu Üyesi Sara Aktaş’ın gözaltına alınmasının ardından medyada yer alan haberlere tepki gösterdi.

Konca, “Özellikle CNN Türk bu tutumuyla 1990’larda Anadolu’dan görünüm yapan Türkiye medyasına döndü.” dedi. Aktaş’ın serbest bırakılmasını isteyen Konca, medyaya da “Türkiye’de hayırlı bir iş yapmak istiyorsanız, Türkiye’nin özgürleşmesi, demokratikleşmesi, bu çeteleşme ve faşizm siyasetinden vazgeçilmesi yönünde yayın yapın.” dedi.

Aktaş’ın gözaltına alınmasından dakikalar sonra, Abdullah Ağar’ın CNN Türk’e bağlamasını eleştiren Konca, şöyle konuştu “Sara Aktaş’ı KCK Türkiye sorumlusu diye lanse edenlere, özellikle CNN Türk’e sormak istiyoruz: Güvenlik ve terör uzmanı diye programlarınıza çıkardığınız Abdullah Ağar kimdir? Abdullah Ağar, CNN Türk’teki programa katılarak ‘Çok hayırlı bir ele geçirmedir, eğer Sara Aktaş konuşursa, KCK’nin global güçlerle ilişkisi açığa çıkacaktır’ diyecek kadar utanç içindedir. CNN Türk’ün bu tutumuyla, Türkiye medyasının 90’larda Anadolu’dan Görünüm isimli TRT programlarına geri döndüğünü düşünüyoruz. Biraz etik!”

'Gene yanlış haber yaptık diyeceksiniz'

Sara Aktaş’ın iki yıl önce cezaevinden çıktığını, KJA üyesi olarak kadın özgürlük çalışmalarını yürüttüğünü belirten Konca, “Buradan KCK’nin global ilişkilerini çözmek istiyorlarsa bu kadar acizler demektir. Doğan Holding kendini hangi çirkin ilişkileri nedeniyle Saray’a teslim ediyorsa bunlar teşhir olur. HDP’nin demokratikleşme mücadelesini, kadının özgürlük mücadelesini manipüle etmeye çalışarak kendilerine bir fayda çıkaramazlar. 90’lardaki haberleri için ‘Yanlış haber yaptık’ diyenler yarın bu haberleri için de ‘yanlış haber’ diyecek ve hesabını vereceklerdir. Bu haberler, polis devletinin yaklaşımıdır.”

‘Havuz medyası eski iddianameyi gösteriyor’

Konca, Sara Aktaş’ın sahte pasaportla yakalandığı iddiasını da reddetti. Aktaş’ın havaalanından önce zaten kontrolden geçtiğini söyleyen Konca şunları ifade etti, “Sara arkadaşımız sahte kimlikle Almanya’ya kaçmıyordu, ailesi Avrupa’da! Diyarbakır’da ikameti, ve evi var. Iğdır’dan İstanbul’a gelirken, hangi sahte pasaportla yakalanmış olabilir? Iğdır’da arabası durduruluyor, Iğdır Havaalanı’nda kimliğine bakılıyor, isim karışıklığı oldu denilerek bırakılıyor, uçağa biniyor. İstanbul’da uçaktan inerken alınıyor. Bir saat içerisinde bütün havuz medyası 2009’da hazırlanan iddianameyi çarşaf çarşaf paylaşıyor.”

Konca son olarak “Türkiye’nin çok daha ciddi, çok daha büyük sorunları var.Medya Türkiye’de hayırlı bir iş yapmak istiyorsa, Türkiyenin özgürleşmesi, demokratikleşmesi, bu çeteleşme ve faşizm siyasetinden vaz geçmesi için topluma mesaj vermeli.” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net