29 Kasım 2016 19:05

Demirtaş ve Yüksekdağ’dan Castro mesajı

Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın Fidel Castro mesajı Küba Büyükelçiliği’ne iletildi.

Paylaş

HDP milletvekillerinden oluşan heyet, hayatını kaybeden Fidel Casto için Küba Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in yer aldığı heyeti Küba Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals kabul etti. HDP’liler Casals'a taziye dileklerinde bulundu.

Ziyarette HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın taziye mektupları da Calals’a iletildi.

YÜKSEKDAĞ: ZAFERE KADAR DAİMA

Yüksekdağ’ın Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden ilettiği taziye mesajı şu şekilde:

“Öncelikle Küba halkı ve hükümetinin, Raul Castro ve Komünist Partisi’nin yasını paylaşıyorum. Yoldaş Fidel Castro’nun anısı ve devrimci değerleri önünde saygıyla eğiliyorum.

O yine imkansızı başardı ve ölümünün ardından bile dünya ezilen halklarını insani devrimci değerler etrafında birleştirdi. Evet bu değerlere inanıyoruz, bu değerlerin yarattığı mucizelere inanıyoruz.

Fidel ve dava arkadaşları, adı Küba olan, ama nice toprak parçasında yeniden yaratılan mucizenin sahipleriydi. İşte bu nedenle son seslenişinde de vurguladığı gibi, bir mucizenin ve direnen halkların başarısının kanıtı olarak hep yaşayacak.

Bir diktatörlüğün külleri arasından mutlu, barışçıl insanların ülkesini yarattı. Şimdi O da yoldaşı Che gibi yaşayan mücadelemizin yol göstericisidir.

‘Biz yenilirsek, kalkar yine deneriz. Diktatörler yenilirse bu onların sonu olur’ demişti. Tarih boyunca tam da onun dediği gibi oldu. Ayağa kalkan halklar, arkasında yıkılıp sonu gelmiş nice diktatörler bıraktı. Bugün de yanı başımızda Fidel’in zafer kararlılığıyla, son diktatörlük yıkılana kadar yürüyeceğiz.

90 yıl boyunca ölüme, tuzaklara yenilmedi. “Düşmana inat” bir gün fazla yaşamak mücadelesinin galibiydi. Bugün de ona “öldü” kelimesi değil, “Ölümsüzleşti, bütün özgürlük yollarının yoldaşı oldu” tanımı yakışır.

Hoşçakal genç hayalimiz, yaşlı çınarımız. Zafere kadar daima.”

DEMİRTAŞ: YÜRÜYÜŞÜ EZİLENLERE İLHAM KAYNAĞI OLDU

Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden ilettiği mesaj ise şu şekilde:

“Fidel Castro, 20 ve 21. yüzyıllarda dünyanın birçok ülkesinde eşitlik ve özgürlük mücadelesinin, baskıya karşı direnişin en önemli figürlerinden biri oldu. Yaşamını, enerjisini ve tecrübesini hem Küba halkının hem de tüm mazlum dünya halklarının bağımsızlık, sosyalizm ve devrim mücadelesine adadı.

Che Guevara ve arkadaşları ile birlikte başlatmış oldukları yürüyüş tüm dünyadaki ezilen halklar ve onların toplumsal mücadeleleri için ilham ve moral kaynağı oldu.

Küba halkına, Fidel Castro'nun da sahip olduğu idealler ve değerler uğruna mücadele eden herkese ve O’nun yoldaşlarına başsağlığı diliyoruz. Kendisini saygıyla anıyoruz.” (DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

EMEP Genel Başkanı Gürkan, tutuklu Taşkale’yi ziyaret etti

SONRAKİ HABER

İzmir'de 57 şirkete kayyum atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...