29 Kasım 2016 23:35

Demirtaş, CHP’lilere konuşma metnine sansürü anlattı

Adalet Bakanlığı cezaevindeki HDP’lilerle CHP Milletvekillerinin görüşmesine izin verirken; HDP’lilerin görüşme talebi reddedildi.

Paylaş

Adalet Bakanlığı’nın HDP’lilerin cezaevi ziyaretinde çifte standart uyguladığı anlaşıldı. CHP’lilerin HDP Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk görüşmesine izin veren bakanlık, HDP için tam tersi bir tutum izliyor. HDP sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, şu ana kadar milletvekillerinden hiçbirine cezaevi ziyaretine ilişkin başvurularına izin verilmediğini  ancak yeni başvurular yaptıklarını söyledi.

Hülya Karabağlı’nın T24’te yer alan haberine göre, CHP milletvekillerinin Edirne F tipi Cezaevi’nde kalan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş  ile Silivri Cezaevi kalan Mardin belediyesi eş başkanı Ahmet Türk’e yaptıkları ziyaretlerinden ilginç anekdotlar kulislere yansıdı.

Demirtaş’la bir heyet halinde toplu görüşen CHP heyeti Silivri’de bulunan Ahmet Türk’le baş başa konuştu.

CHP heyetinin ziyaretinin Demirtaş için tam anlamıyla bir sürpriz olduğu ifade edildi. Konuşmada, Türkiye’de herkesin birbiriyle barış içinde yaşaması gerektiği vurgusu yapıldığına dikkat çekiliyor.  Demirtaş’ın CHP heyetine, HDP Grubu’nda bugün parti sözcüsü Ayhan Bilgen tarafından okunan konuşma metnine uygulanan sansür konusunda bilgi verdiği öğrenildi.

Demirtaş’ın 12- 13 sayfalık kaleme aldığı metnin bazı bölümlerinin silinerek çıkarıldığını anlattığı öğrenildi.

Bilgen, Selahattin Demirtaş'ın sansürlenen mektubunu TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a göndereceklerini ve demokrasi müzesine koyulmasını isteyeceklerini söyledi.

SİLİVRİ’DE AHMET TÜRK ZİYARETİ

CHP’liler Silivri Cezaevi’nde Ahmet Türk’ü de ziyaret etti. Kalbinde pil olan Türk, herhangi bir  olumsuzluğa karşı koğuşunu Van Belediye Başkanı  Bekir Kaya ile paylaşıyor. Türk, CHP’li vekillerle ayrı ayrı görüştü.

HDP’Lİ VEKİLLERE ZİYARET İZNİ YOK

Adalet Bakanlığı’nın cezaevi ziyaretleri konusunda HDP’li milletvekillerinin başvurularına vize vermediği anlaşıldı. HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, tutuklu ve hükümlülerin cezaevi ziyaretini düzenleyen yönetmelikte 2007 sonrasında bazı değişiklikler yapılarak Adalet Bakanlığı izninin getirildiğini ve bu kapsamda bakanlıktan izin verilmediğini söyledi.  HDP,  Adalet bakanlığına yeni başvurularını yaptı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Adana Valiliği'ne yönelik saldırıyı TAK üstlendi

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım: YSK'nin oylar çalındı yazacak hali yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa