29 Kasım 2016 23:10

Bozdağ: Cezaevlerinde 3 sarı basın kartlı gazeteci var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cezaevinde bulunan gazetecilere ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Paylaş

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ HDP’nin cezaevlerinde kaç gazeteci olduğuna ilişkin verdiği bir yazılı soru önergesini yanıtladı. Bozdağ cezaevlerinde üç sarı basın kartlı gazeteci bulunduğu iddia etti. Bozdağ’a göre mesleği gazeteci olmayanlar da ‘gazeteciyim’ diyor.

“Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun Kuruma alınma ve kayıt işlemleri” başlıklı 21. maddesinde hükümlülerin ceza infaz kurumlarında kabulleri esnasında kaydedilecek kişisel bilgilerin gösterildiğini hatırlatan Bozdağ’a göre “cezaevine giren mesleği yoksa gazeteciyim diyor.”

Bakan Bozdağ verdiğini yanıtta, “Kaydedilen veriler hükümlü ve tutukluların beyanları esas alınarak oluşturulduğundan, mesleği olmadığı halde gazeteci olduğunu söyleyen veya mesleği gazeteci olduğu halde başka bir meslek beyanında bulunan kişilerin olabileceği; ceza infaz kurumlarında bulunan ve mesleğini gazeteci olarak bildirenlerin sayısını esas alarak değerlendirme yapmanın eksik ve yanlış olacağı; işlenen veya işlendiği iddia edilen suçların gazetecilik faaliyeti kapsamında olup olmadığının önemli olduğu değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı, “Bakanlığımız kayıtlarının incelenmesinden, ceza infaz kurumlarında 24/05/2016 tarihi itibarıyla basın kartı bulunan 3 tutuklunun bulunduğu anlaşılmıştır” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Özgür Mumcu Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ile görüştü

SONRAKİ HABER

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa