Sit derecesini düşüren plana karşı Bodrum'da panel

Sit derecesini düşüren plana karşı Bodrum'da panel

Bazı bölgelerin sit derecesini düşüren plana karşı Bodrum'da panel düzenlendi.

Bodrum’da, ülke genelini ilgilendiren ve bazı bölgelerin sit derecelerini düşüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın “Doğal Sit Alanları Uygulama Öneri Planı”na tepki için “Bodrum'a Dokunma Paneli” düzenlendi. Yaşam alanı savunucuları planı ilçenin “ölüm fermanı” olarak niteledi. 

Bodrum Heredot Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 250 kişi katıldı. “Bodruma Dokunma” adıyla düzenlenen panel, Bodrum Çevre Platformu'nun hazırladığı Halikarnas Balıkçısı Belgeseli ile Cevat Şakir ve Saynur Gelendost'un anılmasıyla başladı. Daha sonra Bodrum Çevre Platformu kurucularından avukat Remzi Kazmaz konuşma yaptı. Bodrum'un 5 bin yıllık tarihi ve Antik Halikarnassos gibi bir dünya mirasına sahip olduğunu vurgulayan Kazmaz, ilçeye yapılmak istenen rüzgar enerjisi santrallerine de değinip kentin elektrik ve enerji ihtiyacının bulunmadığını söyledi. Sit alanlarının düşürülmesi halinde ise bu kez kentin 3.5 kat büyüyeceğini söyleyen Kazmaz, "Kentin tipi ortadan kalkacak. Ben o yöneticilere şunu soruyorum, bırakın imara açmayı bu alanları korumaya almalısınız. Almalısınız ki Bodrum'un adı, 5 bin yıl önce başlayan bu serüveni daha ileri tarihlere taşıyabilsin" dedi. 

'ODA OLARAK PLANA KARŞIYIZ'

Mimarlar Odası Bodrum Şubesi Başkanı Cevat Kalfa da sit alanlarının tekrar değerlendirilmesine yönelik hazırlanan planın ilçe için kötü sonuçlar doğuracağını belirtti. Harita ve grafik destekli sunum yapan Kalfa, yapılmak istenen plana da oda olarak karşı olduklarını belirtti.

Akademik kariyeri boyunca Bodrum ve çevresinde birçok çalışma gerçekleştirdiğini söyleyen Prof. Dr. Doğan Kantarcı da hazırladığı grafiklerle panele katılanlara ilçe hakkında çeşitli bilgiler verdi. Kantarcı, doğal sit alanlarının korunması gerektiğini savundu.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de Bodrumluların yanında olacağını söyledi. 
Konuşmaların ardından Bodrum'da görevinden ihraç edilen 8 öğretmenden olan Engin Karataş, Serap Yaşar ve Emrah Yaşar, Grup Yorum'un 'Büyü' şarkısını söyleyerek panele katılanlara mini bir konser verdi. Karataş'ın öğrencisi olduğu öğrenilen Alara isimli kız çocuğu da sahneye çıkarak 'Barış' isimli şiiri okudu ve “Öğretmenimi geri istiyorum” diyerek sahneden indi. 

Panel sonunda CHP'li Eski Milletvekili ve müzik yorumcusu Tolga Çandar, müzikleri ile panele katılanlara keyifli dakikalar yaşattı. (Muğla/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Kasım 2016 18:01
www.evrensel.net
ETİKETLER Bodrumsit