Suriye ordusu Halep’teki durumu değiştirdi

Suriye ordusu Halep’teki durumu değiştirdi

Suriye ordusu, şehrin kuzeyinde ağır hava saldırıları eşliğinde iki haftadır ilerliyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, muhaliflerin 12 bölgeyi kaybederek kontrolleri altındaki alanın yüzde 40’ını yitirdiklerini açıkladı. Bu gelişme şehri 2012’de ele geçiren muhalifler için büyük bir kayıp. Açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye ordusunun Halep’in doğu kesimlerindeki durumu ciddi biçimde değiştirdiğini belirtti. Konaşenkov, “Suriyeli askerlerin hazırlığı iyi yapılmış ve net eylemleri sayesinde (Halep’teki) durum son 24 saat içerisinde ciddi biçimde değişti. Halep’in yıllardır militanların denetiminde olan doğu mahallelerinin neredeyse yarısı tamamen geri alındı” dedi. Konaşenkov 80 binden fazla sivilin kurtarılmış olduğunu ileri sürdü. Konaşenkov, siviller için “Aralarından pek çoğuna, Rusya tarafından kurulan insani yardım merkezlerinde ilk kez su, yiyecek ve tıbbi yardım sağlandı” dedi.

Batılı ülkelerin Halep’teki gelişmeler karşısındaki tutumunu eleştiren Konaşenkov, “Belli ki militanların tutsağı olan 80.000 sivilin kurtarılması, Alman parlamentosu ile İngiliz, Fransız ve ABD dışişleri bakanlıklarının planlarında yer almıyordu” diye konuştu.

FRANSA BMGK’YI ÇAĞIRDI

Birleşmiş Milletler (BM) ‘muhalifler’ olarak adlandırdığı ve el Nusra, Ahrar’uş Şam, Nurettin Zengi Tugayları gibi cihatçı örgütlerin Halep’te gerilemesine yönelik ‘derin endişe’ duydukları açıklaması yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Halep’teki durumu görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplantıya çağırdıklarını söyledi. Ayrault, “Şu anda çatışmaları durdurmak ve insani yardımların sorunsuz bir şekilde geçişini sağlamak için alacağımız önlemleri hiç olmadığı kadar ivedilikle yürürlüğe sokmamız gerekiyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net