29 Kasım 2016 17:14

Analık yönetmeliği ‘müjde’ değil hak gasbı

Analık İzni Sonrası Yapılacak Kısmi Süreli Çalışma Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Yönetmelik çalışan kadınlar için hak gasbı anlamına geliyor.

Paylaş

Analık İzni ve Ücretsiz İzin Sonrası Yapılacak Kısmi Süreli Çalışma Hakkında Yönetmelik 8 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Çeşitli gazetelerde “Anneye her ay 823 TL” manşetleriyle duyurulan yönetmelik, gerçekte çalışan kadınların varolan haklarının gasbı anlamına geliyor. Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) hazırladığı notta yönetmelikle çalışan kadınların hangi haklarının gasbedildiğini ortaya koyuyor.

KEİG notunda yönetmelikle ortaya çıkan hak gaspları şöyle sıralanıyor:
- “Yarı zamanlı çalışıp tam maaş alacaksınız” vaadi doğru değil. Asgari ücretin üstünde maaş alan kadınlar gelir kaybına uğrayacak.  Mesela maaşı 3000 TL olan bir kadının alacağı yarım maaş 1500 TL ve 823 TL devlet katkısıyla beraber toplamda 2323 TL’ye düşecek. Yani reklamı yapıldığı gibi yarı-zamanlı çalışma ve tam maaş, gerçeği yansıtmıyor.

- Yönetmelikte Devlet Memurları Kanunu’na eklenen ek madde ile “yarı-zamanlı çalışma izni” ve “yarı-zamanlı çalışma hakkı” olarak iki durum tanımlanıyor. “Yarı-zamanlı çalışma izni” memur kadınlara analık izni bitiminden sonra ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay ve üçüncü çocukta 6 ay yarı zamanlı çalışma ve tam maaş alma olarak ifade ediliyor. “Yarı-zamanlı çalışma hakkı” her iki ebeveyn için eşlerin her ikisi de çalışıyorsa, çocuk ilkokul çağına gelene kadar birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay ve üçüncü ve diğerlerinde 6 ay olarak istenildiği zaman kullanılması biçiminde düzenleniyor. Yani, ortaya atıldığı gibi çocuk ilkokula başlayana kadar yarı-zamanlı çalışma söz konusu değil.

- İşçi kadınlar için ise yalnızca “yarı-zamanlı çalışma hakkı” tanımlanıyor. Yani işçiler isterlerse yarı-zamanlı çalışacak, ancak maaşları ve sosyal güvenlik hakları yarı yarıya düşecek.

- Hem memur hem de işçi kadın yarı zamanlı çalıştığında süt iznini kullanamayacak.

- Yarı zamanlı çalışma, geçici işçiliğin yaygınlaştırılmasında bir atlama taşı işlevi görüyor. Doğum iznini kullanan kadınların ya da doğum sonrası yarı-zamanlı çalışanların yerine “kiralık işçiler” çalışacak, izin bitiminde ya da tam zamanlı çalışmaya geçildiğinde ise kısa süreli çalışan kişinin sözleşmesi otomatik olarak feshedilecek.

“Görünen o ki, hükümet işgücü piyasasını güvencesizleştiren ve kazanılmış hakları budayan işveren odaklı istihdam politikalarını uygulamaya devam etmek niyetinde” diyen KEİG, yarı zamanlı çalışmanın kadınların çocuk bakım sorunlarını çözmeyeceğini, üstelik kadınların istihdama katılımlarını da, çalıştıkları işte kalmalarını da teşvik eden bir uygulama olmadığını ifade ediyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

GMİS’te olağanüstü tartışması kızışıyor

SONRAKİ HABER

İşçileri taşıyan 2 minibüs çarpıştı: 27 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...