29 Kasım 2016 18:46

'Esed'in hükümranlığına son vermek için Suriye'ye girdik'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'ye 'Esed'in hükümranlığına son vermek için girdik' ifadelerini kullandı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Yeşilköy'de bir otelde düzenlenen Parlamentolar Arası Kudüs Platformu Kudüs ve Sürecin Problemleri Sempozyomu'nda konuştu. Erdoğan, "Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Mesele, toprakların gerçek sahipleri, topraklarına sahip olsunlar, bunu sağlamak için yani orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümranlığına son vermek için biz oraya girdik" dedi.

'BANA GÖRE SURİYE'DE 1 MİLYONA YAKIN İNSAN ÖLDÜ'

BM Güvenlik Konseyinin mevcut yapısını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu andaki haliyle ben BM'den adalet beklemiyorum. Böyle bir adalet oradan çıkmaz, bunu bilin" diye konuştu.

Suriye meselesinde BM Güvenlik Konseyi'nin adım atmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'deki ölümlerin 1 milyona ulaştığını iddia etti. Erdoğan, "BM'den Suriye'de Irak'ta bir şey görebildiniz mi? Şu anda 600'lü rakamlar konuşuluyor ama hayır bana göre Suriye'de 1 milyona yakın insan öldü. Ve bu ölümler hala devam ediyor. Çocuk, kadın, bebek, ayırım yapmaksızın devam ediyor. Nerde BM ? Ne yapıyor ? Irakta var mı ? Yine yok" diye konuştu.

Sözü TSK'nin Suriye'deki operasyonuna getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz 'sabır sabır' dedik, en sonunda dayanamadık ve Suriye'ye ÖSO ile beraber girmek zorunda kaldık. Niçin girdik ? Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Mesele toprakların gerçek sahipleri topraklarına sahip olsunlar, bunu sağlamak için, yani orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren, zalim Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik. Başka bir şey için değil. Kimse de ırkçı milliyetçilik yapmasın. Bizim asabi bir milliyetçiliğe asla olumlu bakmamız mümkün değildir. Irkçılığı bir kenara bırakacağız. Mezhepçiliği bir kenara bırakacağız. Bizim dinimiz İslam" şeklinde konuştu. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gültan Kışanak'a 230 yıl hapis istemiyle dava açıldı

SONRAKİ HABER

Öğretmene istismar iddiasından 108 yıl hapis istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...