Belediyeden vinç açıklaması:Sorumlu bölgeyi ranta açanlardır

Belediyeden vinç açıklaması:Sorumlu bölgeyi ranta açanlardır

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İzmir Mavişehir'de Cengiz İnşaat'a ait vincin, lisenin üzerine devrilmesiyle ilgili açıklama yaptı

İzmir’de Cengiz İnşaat’a ait 50 metrelik vincin yanında bulunan lisenin üzerine düşmesiyle ilgili açıklama yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar "Kazanın asıl sorumluları, Mavişehir’i yanlış planlayanlar ve kent ormanları yerine rant ormanları yaratanlardır” dedi. İnşaat çalışmaları belediye ekiplerince durduruldu.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Mavişehir’de devam eden Cengiz İnşaat’a ait inşaatın şantiyesinde bulunan kule vincin, yakınındaki Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi'nin üzerine düşmesiyle ilgili yazılı açıklamada bulundu. 

Kazanın sadece bir vincin şiddetli bir yağış sonrası çökmesi olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Akpınar, kaza ile ilgili açıklamasında “Unutulmamalıdır ki, akşamki yağışta bir kule vinci taşıyamayan bu zeminde, yükselen yüzlerce yüksek yapı bulunmakta; binlerce yurttaşımız bu konutlarda yaşamaktadır. Yürürlükteki imar planına dayanılarak aynı yapılaşma sürdürülmektedir. Karakteri gereği yerel bir eylem olması gereken kent planlama eyleminin bu özelliğini göz ardı eden merkezi yönetimlerce hazırlanan ve uygulamaya konulan imar planlarıyla yaratılan yapılı çevrelerde bu tür olayların yaşanması kaçınılmazdır” dedi. 
 

'KENTİN GEREKSİNİMLERİ DİKKATE ALINMALI'

Merkezi yönetimin yerel yönetimleri yok sayarak, sermayenin rant hesaplarına göre planlar hazırladığının altını çizen Akpınar açıklamasında şu ifadelere yer verdi "Mavişehir imar planlarında, bu alanın ne zemin özellikleri, ne kent içindeki konumu, ne de kentin denizle ilişkisi gözetilmiştir. Oysa bütün jeolojik araştırmaların ortaya koyduğu bilimsel gerçeklerin de gösterdiği gibi, Mavişehir mahallemizin zemini bu tür yüksek yapılaşma için elverişli değildir. Mavişehir, İzmir kent bütünüyle ve yakın çevresiyle benzeşmeyen bir mahalledir. Bu haliyle kenti, kentin ve kentlinin gereksinimlerini umursamayan bir yaklaşımın ürünüdür".
 

SERMAYE DEĞİL HALK EGEMEN OLMALI'

Mevcut planlama anlayışıyla varılacak yerin dün akşam yaşanan vinç kazası türünden olaylardan başkası olmayacağını da vurgulayan Akpınar açıklamasını şöyle sürdürdü "Gelecekte daha vahim olayların yaşanmaması için zaman geçirilmeden kent planlamanın yerel bir eylem olduğu anımsanmalı, sermaye egemenliğinde ve yerel yönetimleri dışlayan değil, yerel yönetimlerin belirleyici olduğu halkın ve meslek kuruluşlarının katılımına açık bir süreçte planların üretilmesi sağlanmalıdır. Ancak bu koşullarda mevcut sorunlar çözülebilir; geleceğe gururla aktaracağımız sağlıklı yaşam çevreleri yaratılabilir; dün akşam yaşadığımız türden kazaların önüne geçilebilir". (İzmir/EVRENSEL)
 

 

 

www.evrensel.net