Kazanhan cinayetinde indirim nedenleri: Bölge şartları,stres

Kazanhan cinayetinde indirim nedenleri: Bölge şartları,stres

Cizre’de Nihat Kazanhan’ı öldüren polis hakkında verilen indirimin nedeni belli oldu: bölge şartları, stres, tahrik...

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ı öldüren ve ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanarak 13 yıl hapis cezasına çarptırılan polisle ilgili gerekçeli karar açıklandı. Bölge şartları, stres, tahrik.. 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015 tarihinde Özel Harekât polisi Mehmet Nurbaki Göçmez’in silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’la ilgili davanın karar duruşması 11 Kasım’da görülmüştü. 

ÖNCE ÖMÜR BOYU HAPİS

‘Olası kastla cinayet’ suçundan tutuklu yargılanan polis Göçmez, Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak mahkeme ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimleri uygulayarak Göçmez’in cezasını 13 yıl 4 aya düşürdü.

Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Kasım’da gerekçeli kararı avukatlara iletti. Hürriyet gazetesinden İdris Emen’in haberine göre gerekçeli kararda ‘haksız tahrik’in sebebi belirtildi. “Terör örgütü PKK/KCK’nın ‘Arap Baharı’nın getirdiği Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kaos ortamından faydalanmayı planladığının” vurguladığı gerekçeli kararda bölge şartlarının da haksız tahrike neden olduğu belirtildi.

‘STRES YOĞUNLUĞU’

Kazanhan’ın polise taş atan grup içerisinde yer aldığı belirtilerek indirimin gerekçesi şöyle anlatıldı: “İşte böyle bir ortamda maktulün sanığın bulunduğu araçlara ve yoldan geçen güvenlik güçlerine ait araçlara taş atan grup içerisinde bulunduğu, o gün Cizre ilçesinde bazı milletvekillerinin katıldığı, stres yoğunluğu yüksek gösterilerin olduğu, maktulün bulunduğu grubu yönlendiren ve her an eyleme katılabilecek insanların olabileceği dikkate alındığında, sanığın maktül ve dahil olduğu grubun, bölge şartlarının da getirdiği haksız bir tahriki altında eylemini gerçekleştiği kanaatine varılarak, hakkı ve nispeti oranında haksız tahrikten dolayı indirim yapılması yoluna gidilmiştir.”

‘HUKUKA AYKIRI’

Kazanhan Ailesi’nin avukatı Filiz Ölmez, gerekçeli karara tepki göstererek şunları söyledi: “Mahkemenin verdiği bu karar açıkça hukuka aykırıdır. Bölge şartları haksız tahrik sayılamaz. Haksız tahrik indirimi olay anında sanıkla müşteki arasındaki doğrudan gerçekleşen temastan kaynaklı sebeplerle uygulanır. Soyut ifadeler üzerinden bir indirim yapılması hukuka aykırıdır. Gerekçeli karara yönelik itirazlarımız için istinaf yoluna başvuracağız.” (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net