‘Telekom’u kamulaştırın, borcu Oger’e bırakın’

‘Telekom’u kamulaştırın, borcu Oger’e bırakın’

Türk Telekom’un hisseleri Oger’in borçları nedeniyle rehin kalabilir. EMO Başkanı Hüseyin Yeşil Telekom’un acilen kamulaştırılması çağrısı yaptı.

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Özelleştirme sonrası Türk Telekom’un yüzde 55 hissesine sahip Oger Grubu, geçtiğimiz yıllarda 5.7 milyar dolar kâr elde etti. Ancak Oger, Telekom hisselerini teminat göstererek borçlandı. Şimdi kredilerini geri ödeyemeyen grubun hisselerinin borçlarıyla birlikte satılması söz konusu. Yani Türkiye’nin iletişim tekeli konumundaki Türk Telekom’un hisseleri rehin kalabilir. Gazetemize konuşan EMO Başkanı Hüseyin Yeşil, AKP Hükümeti yetkililerine Telekom’un hemen kamulaştırılması çağrısı yaptı. Yeşil, “Devletin halen Telekom üzerinde hissesi var. İmtiyaz hakkını kullanıp Telekom’u kamulaştırmalı ve diğer yüzde 55 hisse üzerindeki borcu Oger’e bırakmalıdır” dedi.

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 10 yıl önce Oger Grubuna satılmıştı. Grup, hisseler için verdiği 6 milyar 550 milyon doları taksitle ödeyeceğini bildirdi. Telekom’un hisseleri için 1 milyar 310 milyon peşinat veren grup geriye kalan 4 milyar 240 milyonu, 5 taksitle ödeyeceğini açıkladı.

Grup söz konusu 5 taksiti ödemek için Citicorp Trustee’den 2 farklı kredi çekti.  Bu krediler için Telekom’daki hisselerini teminat gösterdi. Oger, çektiği kredilerle Türkiye devletine 4 milyar 192 milyon dolarlık borcunu kapattı. Ancak Oger, 4 milyar 478 milyon dolar ve 211 milyon 970 bin avroluk  üçüncü bir kredi çekti ve bu kredi için de Telekom hisselerini teminat gösterdi. Oger şimdi bu kredileri ödeyemiyor ve Telekom’daki hisselerini satmayı düşünüyor. Oger, Telekom’un hisseleri üzerine kredi borçlarını bırakırken, Telekom’un 10 yıllık işletmesinden toplam 5.7 milyar dolar kâr etti. Yani kâr Oger’in cebine girerken, borçlar Telekom’un üstünde kaldı.

OGER’İN KREDİ OYUNU

Telekom’un özelleşmesinin ne anlama geldiğini anlatan Elektrik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Yeşil, Oger Grubu’nun özelleştirme bedelini peşin ödemediğin altını çizerek, “Oger peşin ödese teklif bedeli üzerinden yüzde 5 indirim alacaktı. Ancak bunu tercih etmedi ve taksitle ödemeyi tercih etti. O dönem de hükümeti uyarmıştık. Taksit  işinin aslı sonra  ortaya çıktı. Oger sadece  1 milyar 310 milyon dolar peşin ödeme yaptı. Geri kalanı için kredi çekti ve şimdi de bu kredileri ödeyemediği için Telekom’daki hisselerini satacak. 10 yılda ise Telekom’un işletmesinden 5.7 milyar kâr etti. Ancak bu kârını borçları kapamak için kullanmadı” diye Oger şirketinin nasıl bir oyun oynadığını açıkladı.

‘OGER DEĞİL DEVLET KAZANIRDI’

Yeşil, Telekom özelleştirilmeseydi Türkiye halkının daha kârlı çıkacağına vurgu yaparak, şunları söyledi: “Telekom’um kimin eline geçeceği belli değil. Telekom başka birisinin eline geçerse halkın alacağı hizmetin kalitesi de belli değil. Oger, Telekom hisselerini bedelini zaten kredi çekerek ödedi ve şimdi de bu hisseler üzerine borcunu bıraktı. Bir de kendisi için kredi çekti, onun borcunu da bıraktı. Üstüne 5.7 milyarlık işletme kârını cebine koydu. Türkiye’nin burada zararı ne oldu derseniz, eğer devlet bu özelleştirme yerine Telekom hisseleri üzerinden kendisi kredi çekmeyi tercih etse daha kârlı çıkardı. Çünkü hem işletme gelirlerini cebine koyardı, hem de çektiği krediyi ödeyerek Telekom’un üzerine borç kalmasını önlerdi.”

Yeşil, bundan sonra ne olacağına ilişkin de, “Oger, devlete ödediği ve kendi kredisinin parasını Telekom’a bıraktı. Yani ‘Özelleştirme parasını ödemedi’ diyebiliriz. Şimdi de ya Telekom hisselerini satacak ya da kredi çektiği banka hisselere el koyup kendisi satacak. Oger de kârı cebine koyup gidecek” değerlendirmesi yaptı. Daha vahim sonuçlar doğmadan Telekom’un kamulaştırılması gerektiğini belirten Yeşil, “Devletin halen Telekom üzerinde hissesi var. İmtiyaz hakkını kullanıp Telekom’u kamulaştırmalı ve diğer yüzde 55 hisse üzerindeki borcu Oger’e bırakmalıdır” dedi.

www.evrensel.net