28 Kasım 2016 17:47

YÖK kadrosuz bırakılan ÖYP'liler için ek madde yayınladı

“KOÜ’nin akademisyen ihraçlarının hukuksuz olduğu tescillendi”

Paylaş

Kocaeli Üniversitesi, (KOÜ) öğretim üyesi olmayı çoktan hak etmiş araştırma görevlilerini daimi kadroya geçirmemiş, işsiz bırakmıştı. Bu uygulamadan, YÖK’ün yayınladığı duyuru ile geri dönülmüş oldu.

1 Eylül 2016 tarihinde 674 sayılı KHK ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kaldırılmıştı. Bu kapsamdaki tüm araştırma görevlileri 33/a kadrosundan, daha güvencesiz olan 50/d kadrolarına geçirilmeye başlanmıştı. Fakat Kocaeli Üniversitesi, (KOÜ) öğretim üyesi olmayı çoktan hak etmiş araştırma görevlilerini daimi kadroya geçirmek yerine, işsiz bırakmıştı. YÖK ise, 674 sayılı KHK’nin 49. Maddesi ile 4.11.1981 tarihli ve 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununa ek madde eklendiğini duyurdu.

Açıklanan ek maddde "…Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır" hükmünün; Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atananlardan bahsi geçen KHK'nın yayım tarihi olan 01.09.2016 tarihinden önce doktora eğitimlerini başarı ile tamamlamak suretiyle artık öğrenci statüsünde olmayanlar açısından uygulanamayacağı ve bunların 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) bendi uyarınca araştırma görevlisi statülerinin devam etmesi gerektiği, 01.09.2016 tarihinden sonra doktora eğitimlerini başarı ile tamamlayanların ise 674 sayılı KHK'nın 49. Maddesinde yer alan hükümlere tabi olduğuna karar verilmiştir.” denildi.

'HUKUKSUZ İŞTEN ÇIKARMA KARARI TESCİLLENDİ'

Kocaeli Üniversitesi Eğitim-Sen Temsilciliği YÖK’ün bu kararıyla ilgili olarak, “Yükselen tepkiler karşısında YÖK bu durumla ilgili nihayet bir karar almak zorunda kalmıştır. YÖK'ün bu kararı KOÜ yönetiminin yaptığı işten çıkarma kararının da hukuksuz olduğunun tescili niteliğindedir” ifadelerini kullandı. Sürecin en başından beri 674 sayılı KHK’de ÖYP'li araştırma görevlisi doktorlarla ilgili net bir ibare bulunmadığını vurguladıklarını belirten Eğitim-Sen Temsilciliği, “Doktorasını tamamlayan ÖYP'li araştırma görevlisi doktorların artık ÖYP'li sayılamayacağını ve 33/a kadrosunda devam etmeleri gerektiğini vurguladık. Ancak KOÜ yönetimi bir tercihte bulunarak 19 araştırma görevlisi doktor arkadaşımızın ilişiğini 2 hafta önce kesti. Tekrar vurgulamak istiyoruz KOÜ yönetimi bir tercihte bulunmuştur KHK'yı kendince yorumlamaya çalışarak bir akademik kıyım daha yapmak istemiştir. Bu arkadaşlarımız yıllardır Yrd. Doç. kadrosu bekleyen yetişmiş bilim insanlarıdır ancak üniversite yönetimi onları işten çıkarmayı tercih etmiştir. Yükselen tepkiler karşısında YÖK bu durumla ilgili nihayet bir karar almak zorunda kalmıştır. YÖK'ün bu kararı KOÜ yönetiminin yaptığı işten çıkarma kararının da hukuksuz olduğunun tescili niteliğindedir. Arkadaşlarımız bir an önce işe başlatılmalıdır. Eğitim Sen olarak hukuksuzca işten çıkarılan tüm akademisyenler görevlerine dönünceye kadar mücadele edeceğiz. Üniversitelerde bilimin ve bilim insanlarının kıyımına geçit vermeyeceğiz” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ayhan Bilgen: Bu ülkede devleti en iyi tanıyan HDP!

SONRAKİ HABER

Ahmet Türk’ün tutukluluğuna itiraz edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa