28 Kasım 2016 17:11

Erdoğan’ın kaldığı otele baskının iddianamesi hazır

10 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele düzenlenen baslınla ilgili iddianame hazırlandı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz’da baskın düzenleyen 1'i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 47 kişi hakkında hazırlanan iddianame tamamlanarak Muğla 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine suikast düzenleyeceği iddia edilen kişilerden şikayetçi olduğuna ilişkin dilekçeyi avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi 4 ay içinde tamamladı. Sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, iddianameyle ilgili olarak yazılı basın açıklaması yaptı. Suikasta teşebbüs eylemini gerçekleştirmek üzere fiilen Marmaris'e gelen 37 askeri personelin yanı sıra azmettirici ya da yardımda bulunduğu belirlenenlerle birlikte aralarında örgüt lideri Fethullah Gülen'in de bulunduğu toplam 47 sanık hakkında dava açıldığı, bunlardan 3'ünün ise firari olduğu duyuruldu.

SUÇLAMALAR

Şüpheliler hakkında 'Cumhurbaşkanına suikast', 'anayasayı ihlal', 'yasama organına karşı suç', 'hükümete karşı suç', 'silahlı terör örgütü yöneticisi olma', 'yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme', 'yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme', 'kasten öldürmeye teşebbüs', 'zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama', 'zincirleme şekilde silahla tehdit', 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret', 'kamu malına zarar verme, mala zarar verme, nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali ve nitelikli yağma' suçlarından dava açıldığı belirtildi.

73'ü mağdur ve müşteki ile 86'sı tanık olmak üzere toplam 203 kişinin ifadesine başvurulduğu da belirtildi. Olaya karışan helikopterlerden, olay yerinden ve yaptırılan adli arama işlemlerine konu olan diğer yerlerden temin edilen materyaller üzerinde parmak izi, biyolojik ve balistik konularında çok sayıda kriminal rapor alındığı da belirtilip soruşturma için yapılan çalışmalar şu şekilde anlatıldı:

"Toplam 2 bin 390 inceleme işlemi yaptırılmış; yine olay yeri ve civarını gösterdiği tespit edilen güvenlik kameralarının bağlı olduğu 14 ayrı DVR cihazı incelenmiş ve bu inceleme sonuçlarına ilişkin raporlar dosyaya dahil edilmiştir. Soruşturmamız yaklaşık 4 ayda tamamlanmıştır. İddianamemizde taraf olarak 2 şehidimiz, 74 mağdur ve müşteki ile 44'ü tutuklu, 3'ü yakalama emriyle aranmakta olan toplam 47 şüpheli yer almaktadır."

CEZAEVİNDE ELE GEÇEN NOT: 'MAÇ 90 DAKİKA'

Hayatını kaybeden polislerin vücutlarından çıkan mermi çekirdeklerinin hangi silahlardan atıldığı ve kim tarafından kullanıldığının belirlendiği ifade edildi. Şüphelilerden M.Ö.'nün yazdığı bir nota değinilen iddianamede, “Maç 90 dakika henüz bitmedi' şeklinde ifadeler de içeren bir not, cezaevindeki başka bir koğuşa göndermeye çalışılırken ele geçirilmiştir. Şüphelilerden Ş.S.'nin kendilerini almak için alçalan ancak güvenlik güçlerinin açtığı ateş nedeniyle iniş yapamayan darbecilerin kullanımındaki helikoptere ateş ettiği belirlenmiştir” denildi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AB restleşmesi Almanya basınında

SONRAKİ HABER

Meteoroloji İstanbul için yağış saati verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...