28 Kasım 2016 22:04

AB restleşmesi Almanya basınında

Türkiye’nin kaybedecekleri AB’den daha çok

Paylaş

Hafta  sonunda yayımlanan önemli Alman gazete ve dergilerinde Türkiye - AB ilişkileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin AB ile mülteci anlaşmasını feshedilebileceği yönündeki tehditleri yer aldı.

Deutsche Welle Türkçe’nin derlemesine göre haftalık Der Spiegel dergisinin cumartesi günü yayımlanan son sayısında Maximilian Popp imzalı yorumun başlığı: Dur! Alt başlıkta da “Erdoğan yönetimindeki Türkiye ile AB birbirine uymuyor” deniliyor.

“Recep Tayyip Erdoğan kariyeri boyunca kendini birden fazla kez yeniden buldu diyebiliriz: İslamcı olarak başladı, Başbakanlık döneminde kısa süreliğine reformcu oldu, son yıllardaysa muhaliflere baskı uygulayan bir otokrata dönüştü. Avrupa’da kimileri Türkiye Cumhurbaşkanının yeniden kendine gelip demokratik bir yenilikçiye dönüşeceği umudunu taşıyor. Ancak bunun gerçekleşmeyeceği ortada: Erdoğan çoktandır tek bir yöntem güdüyor: Gerginlik. Erdoğan aylardır Brüksel’den yöneltilen eleştirileri taraftarlarında Avrupa karşıtlığını güçlendirmek için kullanıyor. Avrupalı parlamenterlerin kararı yerinde. AB Kopenhag Kriterleri ile Birliğe üyelik için gerekli koşulları açıkça tanımlamış. Ancak Türkiye gibi üyeliğe aday bir ülke kasten ve mükerrer bir biçimde kuralları ihlal ederse, AB de bunun sonuçlarını -sadece inanırlığını korumak adına bile olsa- karşı tarafın önüne koymak zorunda. Bazı gözlemciler kararın Türkiye’deki Avrupa yanlılarını güçsüzleştireceğinden endişe ediyor. Ancak şayet Avrupa insan hakları ihlallerini görmezden geliyorsa bunun aksinin Türkiye’deki muhaliflere nasıl bir faydası olabilir ki? Avrupa Parlamentosu aldığı kararla Polonya ve Macaristan’daki Erdoğan taklitçilerine de bir mesaj vermiş oldu: Gazetecileri hapse atan, yargıyı boyunduruk altına alan ve azınlıklara eziyet edenlerin Avrupa’da yeri yok.”

Welt am Sonntag gazetesinde Christoph B. Schulz imzalı yorumun başlığındaysa “Türkiye’nin kaybedecekleri AB’den daha çok” deniyor:

“AB ve Türkiye ilişkileri o kadar iç içe geçmiş durumdaki her iki taraf da birbirine zarar verebilecek unsurlara yeterince sahip. Ancak toplamda Türkiye’nin AB’ye daha fazla ihtiyacı olduğunu söylemek mümkün. Türkiye’deki doğrudan yabancı yatırımların yüzde 70’i AB kaynaklı ve Türkiye ihracatının yüzde 45’ini AB’ye yapıyor. Bu da Erdoğan’ın ekonomik gücünün temelini oluşturuyor. Bunu tehlikeye atamaz. Zira bunun bir nedeni de Erdoğan’ın şimdiye kadar Rusya ve Çin’in ağır bastığı Şanghay İşbirliği Örgütündeki diyalog ortaklığının AB ile önemli ekonomik ortaklığın yerini alamayacağı gerçeğidir.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çorlu'da caddeler göle döndü

SONRAKİ HABER

Gıda-İş’ten ‘Fabrikayı bastılar’a yanıt: Gerçekleri çarpıttığınızı biliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa