28 Kasım 2016 14:20

Tahir Elçi yeniden seslendi: Çatışma istemiyoruz

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi katledilişinin birinci yıl dönümünde anıldı. Elçi'nin son konuşması yeniden dinletildi.

Paylaş

Diyarbakır’ın simge yapılarından Dört Ayaklı Minare önünde çatışma ve şiddet ortamının sona erdirilmesi talebinde bulunduğu  açıklamanın ardından öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi katledilişinin birinci yıl dönümünde meslektaşları tarafından anıldı. Tahir Elçi’nin son yaptığı konuşmanın dinletildiği anma etkinliğinde, çatışmaların demokrasiye darbe vurduğu belirtildi.

DÖRT AYAKLI MİNARE’YE İZİN YOK

7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından başlatılan operasyonlarla şehir merkezlerinin ablukaya alınması ve giderek hızlanan çatışma ve şiddet ortamının artmasına karşın barış ve çözüm çağrısı yapan Tahir Elçi 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde öldürülmüştü. Elçi çatışmalar sırasında zarar gören Diyarbakır’ın simge ve tarihi yapılarından Dört Ayaklı Minare önünden geçtiğimiz yıl yaptığı konuşmayla operasyonların ve çatışmaların sona erdirilmesi çağrısı yapmıştı. Diyarbakır Barosu’nun çağrısıyla bugün Elçi’nin vurulduğu yerde toplanıldı. Yüzlerce avukatın katıldığı anma için tarihi Dört Ayaklı Minare önüne kadar gidilmesine “Hala yasak olduğu” gerekçesiyle polislerce izin verilmedi. Sur’da yapılan yıkım çalışmalarını örtmek amacıyla çekilen ve minareye birkaç metre mesafede bulunan beyaz branda önünde Elçi için açıklama yapılabildi.

‘BÖYLE İHANET GÖRMEDİM...’

Elçi’nin eşi Türkan Elçi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HDP Eş Genel Başkan Yardımcsı Meral Danış Beştaş, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Feleknas Uca, İmam Taşçıer’le birlikte çok sayıda kurum ve siyasi parti temsilcisinin katıldığı anmada ilk olarak Elçi için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından Elçi’nin geçtiğimiz yıl yaptığı konuşma dinletildi.

Tahir Elçi konuşmasında operasyonların durdurulması ve çatışmaların sona erdirilmesini talep ettiği konuşmasında şunları söylemişti: “Yıllar önce Afganistan’da Taliban güçlerinin Buda heykelini bombalama görüntülerini hep birlikte dehşet içinde izledik. Yine son birkaç yıl içinde IŞİD denilen o barbar grupların Palmira’da, Musul’da, Êzidî yurdu Şengal’de, o insanlığın tarihi birikimlerine yönelik suikastlarını, bombalamalarını hep endişeyle, kederle izledik. Ne yazık ki çok kısa bir süre içerisinde bizim de tarihi eserlerimize, tarihi değerlerimize yönelik benzer girişimler söz konusu oldu. Dört Ayaklı Minare insanlığa sesleniyor: ‘Beni ayağımdan vurdular. Ne savaşlar ne felaketler gördüm ama böyle ihanet görmedim’. Buradan, demokratik tepkimizi ifade etmek için buradayız. Bu davranışı, tarihe yönelik bu şiddet eylemini, tarihi bir değere yönelik bu suikastı, bu saygısızlığı kınıyoruz. Silahlar, savaşlar, çatışmalar istemiyoruz.”

‘YAŞANANLARIN HABERİNİ VERMİŞTİ’

Daha sonra Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen bir açıklama yaptı. Özmen, “Bir yıl önce tam da buradan Ebedi ve Sevgili Baro Başkanımız Tahir Elçi herkese böyle seslenmişti. Bu sesin sahibi, dost ve düşmanının da kabul ettiği üzere, insan hakları mücadelesine adanmış safi bir ömrün sahibi, mazlumların adalet arayışının kılavuzu ve kuşkusuz barışın sesiydi. Tahir Elçi, mahkeme tutanaklarında yankılanan ‘kaybedilenlerin’ çığlığı, hiçbir mekana ve hiçbir zamana sığmayan dirayet, zarafet ve telaştı. Fırtınanın geleceğini salık veren bir rüzgar gülüydü aslında. Nitekim toplumun bağrında derin yaralar açan yıkımın ve zulmün pusuda olduğunu ve ölenler kadar eksildiğimiz bu zamanın kapımızda beklediğini bizlere duyurmak ve uyarmak isterken öldürüldü” diye konuştu.

Geçen bir yıllık süre zarfında Elçi’nin dikkat çektiği ve engellemek için de hayatını ortaya koyduğu olayların bütün ağırlığıyla yaşandığını ve toplumda kaybolmayacak kadar derin izler bıraktığını ifade eden Özmen, “Kent merkezleri yaşanılmayacak hale geldi, binlerce insan yaşamını yitirdi, yüz binlerce insan yerlerinden edildi, tarihi ve kültürel mirasımız adeta yok edildi. Sokağa çıkma yasağı adı altında olağanüstü rejimlere özgü uygulamalarla temel hak ve özgürlükler askıya alındı. Büyük mücadelelerle az da olsa elde edilmiş demokratik kazanımlar ortadan kaldırıldı” dedi.

 

KARANFİLLER ATILDI

Aradan geçen bir yıllık sürede soruşturma dosyasında faillerin ve arkalarındaki karanlık odakların tespitine yönelik bir mesafenin de henüz kat edilemediğine vurgu yapan Özmen, “Dosyanın yılmaz takipçisi olacağımızdan kimse kuşku duymamalıdır. Tahir Elçi’nin aydınlattığı faili meçhul cinayetlerin gereği olarak toplumun, her bireyin ve her hukukçunun  kendisine bu anlamda borçlu olduğunu belirtmek  isteriz. Katledilişinin birinci yılında kendisini sevgi ve minnetle anıyor. Bu vesileyle bir kez daha bize bıraktığı mirasa sahip çıkacağımızın sözünü verip barış, demokrasi, özgürlük ve insan hakları mücadelesini sürdürmeye devam edeceğimizi belirtmek isteriz” dedi. Konuşmanın ardından Dört Ayaklı Minare’nin kapatıldığı beyaz brandaya karanfiller bırakıldı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nden Evrensel'e ziyaret

SONRAKİ HABER

SDG Resulayn'dan çıktı, Türkiye'ye bağlı güçler kente girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa