Kürkçü’den Soda Sanayi grevine destek

Kürkçü’den Soda Sanayi grevine destek

BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Mersin’de grevin 9. gününde olan Petrol-İş üyesi Soda Sanayi, Kromsan ve Tuz işletmelerindeki çalışan işçilere Petrol-İş binasında destek ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarete Akdeniz Belediyesi Başkanı Fazıl Türk, EMEP, BDP ve HDK bileşenleri de katıldı. 530 işçiyi kapsayan to

9. günündeki grevi değerlendiren Petrol-İş Mersin Şube Başkanı Murat Marangoz, ücret ortalamalarının yükseltilerek 350 TL zammın yapılmak istenmediğini söyledi. Memurlara yapılan yüzde 3.5 zam hakkında da ‘dalga geçmek’ olduğunu söyleyen Marangoz, halkın işçiler, memurlar, esnaflar olduğu ifade etti.
Çalışan işçilerin yüzden 90’ının üniversite mezunu, kalifiye eleman olduklarını belirten Marangoz, ağır sanayide çalıştıklarının altını çizerek “Alın terinin, emeğin karşılığını istiyoruz. Çok bir şey istenmiyor bu bile reva görülmüyor. Bundan dolayı bizde grev hakkımızı kullandık” dedi. 

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, işveren kârlarının her gün çok büyük rakamlarla arttığını ancak işçi ücretlerinin gerçek ücret bazında gerilediğine dikkat çekti. Mücadelenin yanında olunacağını söyleyen Kürkçü, Mecliste de konuyu gündeme getireceğini söyledi. (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net