28 Kasım 2016 13:23

İBB ve Hattat Holding arasında skandal mektup

CHP'li Barış Yarkadaş, Hattat Holding'den İBB'ye yazılan bir mektubu açıklayarak Kadir Topbaş'ın istifasını istedi.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın 7.5 ay önce Meclis gündemine taşıdığı ,“Bir holdingin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından durdurulan inşaat projesinin, o holdingin İBB’ye bağışladığı 18 arsa sayesinde yeniden hayata geçirildiği”  iddialarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Soru önergesine aylardır cevap alamayan Yarkadaş, 1 ay önce İBB’ye yazılan bir mektubu açıklayarak İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasını istedi.

Hattat Holding’in Maslak’ta yarım kalan “Diamond of İstanbul” projesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat arasında imzaladığı protokol tartışma yaratacak bir detayı ortaya çıkardı.

Konu hakkında açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “7.5 ay önce TBMM Başkanlığına bu iddialarla ilgili bir soru önergesi yönelttim. Ne yazık ki; aradan geçen 7.5 ay zarfında hiçbir cevap verilmedi. Mehmet Hattat’ın mektubu bizim soru önergemizde geçen iddiaları da doğrulamış durumda. Bu rezaletten sonra Kadir Topbaş’ın o koltukta oturmaması gerekir” ifadesini kullandı.

TOPBAŞ’IN EVİNİN YANINDAKİ ARSALAR ZORLA ALDIRILMIŞ

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Bir holdingin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından durdurulan inşaat projesinin, o holdingin İBB’ye bağışladığı 18 arsa sayesinde yeniden hayata geçirildiği” iddialarını TBMM’ye taşımıştı.

Protokol kapsamında Hattat Holding, İBB’ye 18 arsa bağışlamış; buna karşılık daha önce mühürlenen milyar dolarlık projesi için onay almıştı. Hattat’ın bağışladığı 3 arsanın konumu ise dikkat çekiyordu. Bu 3 arsa İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın Kumburgaz’daki villasının hemen arkasında yer alıyordu. İş adamı Hattat 1 ay önce İBB’ye yazdığı 2 sayfalık mektupta Topbaş’ın villasının arkasında yer alan arsalarla ilgili tarihe geçecek itiraflarda bulundu.

“Milyonlarca dolar bedel ile şahsıma zorla aldırdığınız Sayın Başkanımızın Kumburgaz’daki evinin yanındaki bu imarlı arsaları protokole aykırı olarak neden dini tesis alanına çevirdiniz? Yarın sormayacaklar mı; 7 sene bu inşaata (Diamond of İstanbul) yapılaşma vermeyip mühürlü tuttun da Sayın Başkan’ın evinin yanındaki arsaları ve diğer gayrimenkulleri aldıktan sonra mı avan proje tasdik ettin?” diye soran Mehmet Hattat, Kadir Topbaş dahil olmak üzere İBB yetkililerini tazminat davalarıyla tehdit etti.

‘TUZ KOKMUŞ’

CHP’li Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu mektup tuzun koktuğunun göstergedir. Bir işadamı ülkenin en büyük şehrinin belediye başkanına mektup yazıyor ve siz söylediniz ben aldım diyor. Bağışlanan 18 arsadan 3’ü İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın Büyükçekmece, Güzelce’de Sevda Sokak’ta yer alan villasına komşu durumda. Bu benzeri görülmemiş bir skandaldır. 7.5 ay önce gündeme taşıdım. Bakanlıklara talimat verilsin, konu araştırılsın dedim. Tek bir adım atılmadı. Ta ki işadamının mektubu ortaya çıkana kadar. Bu olay skandal boyutunu da aşmış, rezalete dönüşmüştür. Kadir Topbaş konuyla ilgili bir açıklama yapıp görevinden derhal istifa etmelidir. Konuyla ilgili savcılıklarında harekete geçmesi gerekmektedir. Mektup aynı zamanda bir suç duyurusu niteliğindedir.”

MEKTUPTAN ÇARPICI BÖLÜMLER

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’ın, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Erhan Gökal’a hitaben 14 Ekim 2016 tarihinde kaleme aldığı iki sayfalık mektupta yer alan çarpıcı bölümler aynen şöyle:

-AKP’lilerle görüştüm - 12 Ekim 2016’da AK Parti Grup Başkan Vekili Sayın Temel Başalan, İmar Komisyonu Başkanı Sayın Hadi Diler ve Ulaşım Komisyonu Başkanı Sayın Mahmut Yeter ile görüştüm. Kendilerine de ifade ettiğim gibi söz konusu parselle ilgili planlama ve proje onay süreci aşağıdaki şekilde gelişmiştir. (Hattat 6 maddede milyar dolarlık Diamond of İstanbul projesinin 2011 yılından bugüne onay sürecini anlatıyor. Diamond of İstanbul projesiyle ilgili Ekim 2016’da İBB Meclisi’ne sunulan yeni teklifle projenin iptal edilmesinin gündeme getirildiğine atıf yaparak tarihi itiraflara başlıyor...)

-18 arsayı neden İBB mülkiyetine geçirdiniz? - Öyleyse, 2013 yılından beri Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün bu gerekçeleri var ise, 16 Mart 2011 tarihli Meclis kararına göre 2 Kasım 2015’te Şartsız Bağış Protokolü yapılarak, 18 adet parseli avan projeyi imzalamadan önce İBB’nin mülkiyetine geçirmenizin sebebi nedir?
-‘Milyonlarca dolar bedel ile şahsıma zorla aldırdığınız’ - 13 Ekim 2016’da şirket yetkililerimiz Halil Beyenal ve Gülten Vural’ın zat-ıâlinizi ziyaretlerinde “hibe ettiğiniz bir parsel hariç diğer arsaları size iade edeceğiz, o bir parseli de dini tesis alanı yaptık” demişsiniz. Size sunulan listeye bizzat eklediğiniz ve milyonlarca dolar bedel ile şahsıma zorla aldırdığınız Sayın Başkanımızın Kumburgaz’daki evinin yanındaki bu imarlı arsaları protokole aykırı olarak neden dini tesis alanına çevirdiniz?
-Dava tehdidi - Dini tesis alanı yapılan bu parsel ve diğer arsaların iadesi konusunda 16 Mart 2011 onaylı plan ve yapılan protokolde yer alan diğer haklarımla beraber hukuki bir sürece girilecek olup, gerek tazminat davaları gerekse bu durum Sayın Başkanımızı, Sayın Genel Sekreterimizi, diğer imza yetkililerini, zat-ıâlinizi mahkemeler nezdinde zor duruma düşüreceği gibi yukarıda anılan kişiler ile birlikte şahsımla ilgili de basın ve kamuoyuda spekülasyonlara ve çeşitli iddialara sebep olacaktır?
-Başkanımızı korumaya çalıştım’ - Listeye sizin tarafınızdan eklenen 3 adet personelin özel konumu basında çeşitli iddialar ile yer almış olmasına rağmen verdiğim demeçlerde bütün sorumluluğu üstüme alarak sizi ve Sayın Başkanımızı korumaya çalıştığım gayet iyi bilinmesine rağmen bu tutumunuz anlaşılamamaktadır.
-İptali vahim olur’ - Bugün (14 Ekim 2016 tarihi kastediliyor) Meclis’e yapılan teklifte 2013 yılındaki teklifle aynı gerekçeler gösterilerek plan iptal edilmek istenmektedir. Bu gerekçeler devam ediyorsa 02.11.2015 tarihinde niçin şartsız bağış protokolü yapıldı, 1 seneden fazla zaman harcandı ve gereksiz bir sürü masraf yapıldı. Hepimizin, hepinizin 1 yıldan fazla vaktini aldı. 3.5 sene sonra 4 Ekim’de Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nden gelen teklifin 6 gün sonra ayın10’unda yıldırım hızı ile Meclis’e intikal ettirilmesi yukarıda anlatılan süreç düşünüldüğünde vahim ve çok ciddi sıkıntılara sebep olacak bir durumu ortaya koymaktadır. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İsviçre'de nükleer santraller kapatılmayacak

SONRAKİ HABER

İtalya'da Renzi referandum için destek arıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...