28 Kasım 2016 18:03

Kamuda 2 bin 54 mühendis ve mimar tasfiye edildi

TMMOB, OHAL süresince işten çıkarılan ya da açığa alınan kamu çalışanları arasında 2 bin 54 mimar ve mühendisin bulunduğunu açıkladı. 

Paylaş

15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL ve peş peşe yayımlanan 12 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 150 binin üzerinde kamu çalışanı görevinden ihraç edildiği ya da açığa alındı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KHK'lere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, kamuda ihraç edilenler arasında 2 bin 54 mimar ve mühendis bulunduğu açıkladı. İşten çıkarmaların tamamının soruşturmasız, sorgusuz gerçekleştirildiğine dikkat çeken Koramaz, listelerin ihbarlarla ve bireysel inisiyatiflerle hazırlandığını ifade etti. Neredeyse okullarda ders verecek öğretmen ve öğretim görevlisinin, bakanlıklarda çalışma yürütecek mühendis, belediyelerde hizmet üretecek memurun kalmadığını belirten Koramaz, insanların temel hukuk normlarının dışında, temel insan haklarına aykırı olarak işlerinden atılmasının, savunma hakkının elinden alınmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. 

'DEMOKRASİYİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Özellikle son yayımlanan KHK’ler ile demokratik sendikal mücadele yürüten, mesleklerini kamu yararını gözeterek icra edilen kişilerin işlerinden atılmasının arkasında toplumsal muhalefetin etkisizleştirilmek istenmesinin olduğunu ifade eden Koramaz, “Bu akıl almaz uygulamalara, KHK’ler ile açığa alınmalara ve işten çıkarılmalara son verilsin! Hukuk dışı uygulamalarla işlerine son verilenler, açığa alınanlar görevlerine derhal iade edilsin! Hukuksuz uygulamalara, OHAL düzenine karşı mücadele etmeye, demokrasinin evrensel değerlerini savunmaya devam edeceğiz. İnsanca bir yaşam, onurlu bir gelecek için verdiğimiz mücadeleyi asla bırakmayacağız” dedi.

MİMAR VE MÜHENDİSLER HER KURUMDA HEDEF OLDU

TMMOB KHK'ler ile kamu kurumlarından ihraç edilen ya da açığa alınan mimar, mühendis ve şehir planlamacıların sayılarını da kamuoyuyla paylaştı. Açıklamaya göre; “AFAD'dan 16, TRT'den 16, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 33, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 23, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 91, TSE'den 11, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan 249, Maliye Bakanlığı’ndan 2, Devlet Malzeme Ofisi’nden 2, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan 453, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan 6, SGK'dan 6, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden 20, TÜİK'ten 6, Sağlık Bakanlığı’ndan 27, Sivil Havacılıktan 14, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan 33, İçişleri Bakanlığı’ndan 30, Mahalli İdarelerden 239, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 197, Devlet Demiryolları'ndan 50, DHMİ'den 13, KGM'den 48, EGM'den 5, YÖK'ten 433, MEB'den 8, PTT'den 5, Adalet Bakanlığı’ndan 11 ve çeşitli müdürlüklerden 10 olmak üzere toplam 2054 mühendis, mimar ve şehir plancı” kamudan ihraç edildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'daki ilk '15 Temmuz' iddianamesi kabul edildi

SONRAKİ HABER

CHP'den uluslararası Suriye konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa