28 Kasım 2016 12:54

Mimarlar Odası, Arı'nın yıkımı kararını yargıya taşıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TRT'nin Arı ve Orkut stüdyolarının yıkım kararını yargıya taşıyor.

Paylaş

TRT’nin Arı ve Orkut stüdyolarının da içinde bulunduğu alana ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğu ile kabul edilen plan değişikliğine Mimarlar Odası Ankara Şubesi tepki gösterdi. Mimarlar kararı yargıya taşıyacak.

Şube Başkanı Tezcan Karakuş  Candan, daha önce kat karşılığı inşaat ile gündeme gelen TRT Arı stüdyolarının ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Tesisleri'nin bulunduğu alandaki yapıların yıkılarak yerine karma kullanımlı rant odaklı projenin yapılmasına olanak sağlayan meclis kararına ilişkin açıklama yaptı.

Kararı yargıya taşıyacaklarını duyuran Candan “Ardı arkası kesilmeyen bu yıkımlar sadece bir binanın yıkımı değildir. Sistematik bir yıkım sürecinin bir parçasıdır. Rant ekonomisi ve Cumhuriyetle hesaplaşmanın mekansallığını ifade eden ülkedeki sembol binaların yıkımı süreci şimdi de, bir dönem Ankaralılar arasında ‘Ortadoğu ve Balkanların en iyi sineması’ sloganıyla bilinen, pastanesi ve iç mimarisiyle başkentlilerin sembol mekanlarından olan, daha sonra TRT tarafından ‘Arı Stüdyoları’ olarak kullanılan Arı Sineması yerleşkesine gelmiştir” dedi.

Candan, bu sürecin ülkedeki yaşanan süreçten farklı olmadığını belirterek şunları dile getirdi:

“Bugün ülkede ciddi bir yıkım süreci vardır. Hukuksal değerler alt üst edilmiş, hukuk yıkılmıştır. Anayasal görevler ihlal edilmiştir. Hukuksal olarak, mekânsal olarak yaşanan bu süreçler birbirlerinden ayrı değildir. Bugün Cumhuriyetin sembol binalarının yıkımı sürecini, sadece bir binanın yıkımı olarak ele alamayız. Her yıkılan binada Cumhuriyet değerleri yara alıyor. Hukuk devletinin alt üst edildiği bu süreci Cumhuriyetle hesaplaşma, hukuk devletinin sona ermesi, yeni otoriter rejimin kurumsallaşması olarak görüp ona göre yeni mücadele yönetmeleri geliştirmek kaçınılmazdır.” (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler için en çok şikayet Türkiye’den

SONRAKİ HABER

İstanbul'daki ilk '15 Temmuz' iddianamesi kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...