28 Kasım 2016 12:31

Brezilya'da binler Temer'in görevden alınmasını istedi

Brezilya'nın en büyük kenti Sao Paulo’da binler, Devlet Başkanı Michel Temer’in görevden alınması için protesto gösterisi yaptı.

Paylaş

Brezilya'nın en büyük kenti Sao Paulo’da binlerce kişi, yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Devlet Başkanı Michel Temer’in görevden alınması için protesto gösterisi yaptı. Kentin ana caddelerinden birinde toplanan çok sayıda protestocu, hükümette kabine sekreteri olarak görev yapan Devlet Bakanı Geddel Vieira Lima’nın tarihi Salvador kentinde sahip olduğu araziye imar izni verilmesi için Eski Kültür Bakanı Marcelo Calero’ya baskı yapmakla suçlanan Temer’i istifaya çağırdı.

Sputnik’in haberine göre gösteriye katılan siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri de hükümetin eğitim ve sağlık alanında ciddi kesintilere yol açabilecek bütçe açığını kapatma yasa tasarısını protesto etti. Göstericilerden bazıları da Temer’in yardımcısı olduğu eski Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in yerine geliş şeklini eleştirerek Temer’in hükümet programlarında bu denli kapsamlı değişiklikler yapma yetkisi olmadığını ifade etti.

Temer hakkındaki yolsuzluk iddialarını, önceki hafta görevinden istifa eden Calero geçen cuma dile getirmişti. Henüz 6 aydır iktidarda bulunan Temer hükümeti, bu iddialarla ikinci kez yolsuzluk skandalıyla gündeme gelmiş oldu. Görevinden azledilen Rousseff, yerine geçen Temer’i yolsuzlukla suçlamıştı. Rousseff’in avukatları, Sao Paulo mahkemesine bir inşaat firmasının eski üst yöneticisinin Temer’e 295 bin dolar rüşvet ödediğine dair belgeler sunmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Ardahan Göle donuyor: -24.6

SONRAKİ HABER

"Eren Erdem’in bir kulağı hiç duymuyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa