28 Kasım 2016 10:54

Amed Tiyatro Festivali'ne tiyatro topluluklarından destek

Diyarbakır Belediyesi’ne kayyım atanmasından sonra iptal edilen Amed Tiyatro Festivali'ne tiyatro grupları destek verdi.

Paylaş

Diyarbakır Belediyesi’ne kayyım atanmasından sonra iptal edilen Amed Tiyatro Festivali'ne destek vermek amacıyla tiyatro grupları, oyunlarını Cegerxwîn Kültür Merkez’inde tiyatro severlerle buluşturuyor. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı'na bağlı Şehir Tiyatrosu'nun bu yıl 4'üncüsünü düzenlemeye hazırlandığı Amed Tiyatro Festivali, belediyeye kayyım atanması sonrası iptal edildi. Festivalin düzenlenmemesi üzerine tiyatro grupları, festivale destek vermek amacıyla grup halinde oyunlarını sergilemeye başladı. 

Bu kapsamda Dicle Fırat Kültür Merkezi, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldıktan sonra çalışmalarını Yekta Hêvî Tiyatro Grubu olarak tiyatro severlerle buluşturdu. Onur Kepenek’in yazdığı ve Giyasettin Şehir’in yönetmenliği yaptığı “Rastî (Gerçek)” adlı tiyatro oyunun gösterimi Cegerxwîn Kültür Merkez’inde gerçekleştirildi. Oyun, bir savaşta taraf tutmak veya tutmamak arasında yaşanan ikilimi anlatan ve aynı zamanda bir savaşa karşı sessiz kalınmasını eleştiriyor. Yaklaşık yarım saat süren oyun, izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. 

‘KAYYIMDAN DOLAYI FESTİVAL OLMUYOR’

Oyunun ardından konuşan yönetmen Giyasettin Şehir, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Amed Tiyatro Festivali’ni bu yıl belediyeye atanan kayyumdan dolayı gerçekleştirmediklerini ifade etti. 

Bu kapsamda 29 Kasım saat 19.00 da "Bûn an jî nebûn (Olmak yada olmamak)" oyunu da Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkez’inde sergilenecek. (Diyarbakır/DİHABER)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan Eroğlu: Çarşamba günü Türkiye'yi kar kaplıyor

SONRAKİ HABER

Cinsel saldırıdan yargılanan Prof. Dr. Hasan B.'nin davasında 1 saatlik görüntü kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...