27 Kasım 2016 17:55

Denizlili kadınlardan şiddete karşı eylem

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Denizli’de kadınlar bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Paylaş

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili yapılan basın açıklamasına birçok kadın örgütü ve Denizlili kadınlar katıldı.

Grup adına açıklama yapan Eğitim Sen Denizli Kadın Sekreteri Gamze Aksu Karagöz 25 Kasım 1960 tarihinde Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele ettikleri için tecavüz edilerek öldürülen Mirabel kız kardeşlerin erkek egemen sisteme ve tecavüzcülerine karşı verdiği mücadelenin hala güncelliğini koruduğunu belirterek dünyada ve ülkemizde erkek egemen hükümetler tarafından kadına yönelik şiddet politikaları sistematik olarak uygulanmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet, cinsiyet eşitsizliği, güvencesiz ve esnek çalışma ve mülteci kadınların yaşadığı sorunların her geçen artarak devam ettiğini dile getiren Karagöz şunları söyledi:. “Ülkedeki savaş ve kaos ortamı cinsiyetçiliği ve kadına yönelik şiddeti artırırken, barış ve özgürlük isteyen kadınlar sindirilmeye çalışılıyor. Hükümetin kadınları aşağılayan söylemleri,kadınların giysileri üzerinden tacizi meşrulaştırma çabaları ve erkeklere ‘mırıldanmayı’ salık vermesi erkek şiddetini artırıyor. Kadına yönelik suç  işleyen erkekleri ise cesaretlendiriyor. Kadın cinayetlerinde katledilen kadınların sayısı günden güne artıyor. Kadınlar, sosyal yaşamdan kamusal hayata ve evin içine kadar iktidar tarafından desteklenen erkeklerce, şiddete maruz kalıyor. Bugün OHAL ve yaşanan kaos ortamı en fazla kadın ve çocukları etkiliyor. AKP, OHAL’i fırsata çevirerek cinsiyetçiliği derinleştirmeye ve kadınların kazanılmış haklarını gasp etmeye ve kadını eve hapsetmeye çalışıyor.”

Cinsiyetçi politikalara karşı kadınların alanlara çağrıldığı açıklama “Kadın Yaşam Özgürlük ” sloganlarıyla son buldu. (Denizli/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP'nin Antalya'daki salon toplantısına polis provokasyonu

SONRAKİ HABER

Madende ölen oğlunun acısına daha fazla dayanamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa