27 Kasım 2016 17:03

Gazeteci Hatice Kamer serbest bırakıldı

Maden faciasının yaşandığı Şirvan'da gözaltına alınan BBC Türkçe muhabiri Hatice Kamer serbest bırakıldı.

Paylaş

 Haber takibi için gittiği Siirt'in Şirvan ilçesinde gözaltına alınan BBC Türkçe muhabiri Hatice Kamer, serbest bırakıldı.

Hatice Kamer, Şirvan'da bakır madeninde yaşanan şev kaymasında toprak altında kalan madenci yakınları ile görüşmek üzere Cumartesi sabahı ilçeye gitmiş, burada gözaltına alınmıştı.

Hakkında 5 günlük kısıtlama kararı çıkarılan ve avukatlarıyla görüştürülmeyen Hatice Kamer, geceyi Siirt Emniyeti'nde geçirdi.

Sağlık kontrolünün ardından serbest bırakılan Kamer, durumunun iyi olduğunu söyledi.

Hatice Kamer'in neden gözaltına alındığıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, Kamer'in gözaltına alınmasını kınamış, 5 günlük kısıtlama kararını da hukuksuzlukla eleştirmişti.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi olan Hatice Kamer , BBC Türkçe'nin yanı sıra Batı Alman Radyo Televizyon Kurumu (WDR) Türkçe ve Kürtçe yayınları,  Amerika'nın Sesi Radyosu Kürtçe yayınları muhabiri olarak görev yapıyor.

Alman Gazeteciler Birliği Başkanı Frank Überall da, Hatice Kamer'in gözaltına alınmasını kınadığı açıklamasında, Kamer'in Türkiye'nin Güneydoğusu'ndan haber geçen birkaç gazeteciden biri olduğunu söyleyerek, "Kamer ülke ile ilgili bağımsız haber alabileceğimiz gazetecilerden biri" demişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çizgi romanlardaki Mekan ve kentler

SONRAKİ HABER

HDP 4'üncü olağan kongresini gerçekleştiriyor: Halklar kazanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...