27 Kasım 2016 15:09

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik Brüksel’e gidecek

AP'nin Türkiye ile müzarerelerinin dondurulması çağrısını kararı sonrası AB Bakanı Ömer Çelik'in çarşamba günü Brüksel’i ziyaret etmesi bekleniyor.

Paylaş

 

Çelik’in Çarşamba günü Brüksel’e yapması öngörülen ziyaret sırasında Ankara’nın,  Avrupa Komisyonu’nun bu ayın ilk yarısında yayımladığı Türkiye’deki ifade özgürlüğü ve hukuk üstünlüğüne ilişkin ağır eleştirilere yer verildiği yıllık İlerleme Raporu ve AP’nin geçen hafta verdiği Türkiye kararına tepkiler ve uyarılar iletmesi bekleniyor. 

Bu çerçevede AB’nin eleştirdiği kamu sektöründen ihraçlar ile gazeteciler ve HDP'li milletvekillerin tutuklanması gibi  bazı OHAL uygulamalarının da gündeme gelmesi beklenen görüşmeler sırasında, AB-Türkiye mülteci anlaşması ve vize muafiyetinin ele alınacağı, Çelik'in de bu konulardaki Ankara'nın uyarılarını dile getireceği kaydediliyor. 

Bu arada, AP’nin Türkiye ile ilgili kararın bağlayıcı olmadığı, bu konudaki yetkinin AB üyesi ülke  hükümetlerinden oluşan Avrupa Konseyi’ne ait olduğu anımsatılırken, AB liderler zirvesinin Aralık ortasında gerçekleşeceği için Bakan Çelik’in ziyaretinin zamanlamasının o açıdan da önem taşıdığı belirtiliyor.

AB Zirvesi’nden Türkiye ile müzakereleri dondurma kararının çıkması beklenmiyor.  Ancak AP’nin kararının “siyasi baskı” oluşturacağına dikkat çekilirken liderlerin zirvesinden bazı konularda Türkiye’ye “ağır” eleştirilerin  gelebileceği ifade edilyor.

‘AB-TÜRKİYE BAĞLARI GİTTİKÇE KÖTÜLEŞİYOR’

Bu arada, Ömer Çelik’in Çarşamba günü Brüksel’e yapması beklenen ziyaret, merak uyandırdı.  ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Ömer Çelik'in ziyaretine dikkat çekerken AP’nin kararının ardından  “AB-Türkiye bağları gittikçe kötüleşiyor” yorumunu yaptı. 

WSJ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB’den gelen eleştirilere karşı sert tepki göstererek “eleştirilerin devamı durumunda Türkiye’nin mülteci anlaşmasından çekilebileceğini” söylediğine dikkat çekerken Komisyonun ise, Türkiye’nin anlaşmaya bağlı kalması beklediğini söylediğini kaydetti. (ANKA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akit davasında manidar zamanlama

SONRAKİ HABER

ÇAYKUR'un alacağı 830 mevsimlik işçi için başvurular başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...