Irak ordusunun sonraki hedefi Kerkük-Musul karayolu

Irak ordusunun sonraki hedefi Kerkük-Musul karayolu

Musul’u kurtarma operasyonunu sürdüren  Irak ordusunun şimdiki hedefinin Kerkük-Musul karayolunun kontrolünü geri almayı hedeflediği bildirildi.

Rudaw İngilizce “Musul’un dış mahallerindeki bir dizi zaferden cesaret alan Irak ordusu, şimdi IŞİD’in elindeki kenti, Kerkük’e bağlayan stratejik karayolunu geri almayı amaçlıyor” dedi. Haberde böylece Irak ordusunun “militanların bir rotaya erişimine son vermeye çalıştığına” dikkat çekildi.

Irak ordusunun halen Musul’un yedi mahallesini “göreli olarak” kontrol ettiğine işaret edildiği haberde “Ordu yetkilileri, Rudaw’a sonraki hedefin, militanları,  son iki yılda bir çıkış rotası olarak kullandıkları Kerkük karayolundan uzaklaştırmak olduğunu söylediler” denildi.

Habere göre Irak Altın Tümen Güçleri Komutanı General Fadıl El Barwari, “IŞİD kendini savunma gücünü kaydetti ve kaçınılmaz bir yenilgiye karşı karşıya geleceğinin farkında” dedi.

Rudaw ise, Musul’un güneydoğusunda 180 kilometre uzaklığındaki Kerkük kentinin ve çevresindeki köylerin “Peşmerge güçlerinin bölgedeki devriye çalışmalarına rağmen  hala militanlar için bir ikmal merkezi işlevini gördüğünü” belirtti. (ANKA)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Kasım 2016 16:17
www.evrensel.net