27 Kasım 2016 13:46

Ataş: Demokratikleşme dışında bir çözüm yok

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş: Toplumun farklı kesimlerine özgürlük vaadi ile gelen iktidar, 1982 Anayasası'nın bile gerisinde.

Paylaş

Türkiye'de sorunların çözümünün demokratikleşme olduğunu belirten HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, "Toplumun farklı kesimlerine özgürlük vaadi ile gelen iktidar, 1982 Anayasası'nın bile gerisinde" dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile vekil ve belediye eş başkanlarının tutuklanmasına ilişkin konuştu. Tutuklu HDP ve DBP'li siyasetçilerin tecrit altında olduğunu belirten Ataş, amacın Kürt siyasetçilerin sesini kesmek ve siyaset dışı bırakmak olduğunu söyledi.

Devletin Kürt sorununun çözümü konusunda “güvenlikçi” siyaset izlediğini ifade eden Ataş'a göre, demokratikleşme ile muhatapların oturup konuşarak çözebileceği sorunların 90 yıldır baskıyla çözülmeye çalışılıyor. Türkiye'de sistemsel krizlerin darbeler, olağanüstü haller ve tutuklamaları gündeme getirdiğine dikkat çeken Ataş,"Bugün çok daha büyük bir sorun var ortada. Öte yandan demokratikleşme dışında bir çözüm olmadığı ortada" dedi. Ataş, Türkiye'de gerçekleşen Soğuk Savaş Dönemi darbelerde olduğu gibi basının susturulmaya çalışıldığını, muhalif ve demokratik örgütlerin kapatmalara varan cezalara maruz kaldığını söyledi.

'SÜREÇ BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANACAK'

“Tekçi bir anlayışla tüm bu icraatları sürdürmeye çalışıyorlar.Yurtdışından gelen heyetleri cezaevi önünde durdurdular. Çünkü olanların Avrupa kamuoyunda duyulmasını istemiyorlar” diyen Ataş, 27 Mayıs ve 12 Eylül darbelerinde olduğu gibi bu sürecin de başarısızlıkla sonuçlanacağını söyledi. Hükümetin HDP'li vekillerden korktuğunu belirten Ataş, “İktidar dışarıda yürüttüğü savaşla köşeye sıkıştığı için içeride saldırılarını arttırmaya başladı” şeklinde konuştu. Türkiye'de sorunların çözümünün demokratikleşme olduğunu belirten Ataş, aksi halde tüm sistem bileşenlerinin çökeceğini ifade etti. “Toplumun farklı kesimlerine özgürlük vaadi ile gelen iktidar, 1982 Anayasası'nın bile gerisinde” diyen Ataş, iktidarın son kozlarını oynadığını belirtti. (İstanbulDİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AB ile Türkiye arasında ‘sözcükler savaşı’ yaşanıyor

SONRAKİ HABER

37 Ankara Üniversitesi öğrencisine soruşturma açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...