26 Kasım 2016 18:41

Kayapınar Belediyesi'nin yarısının ihracı ranta mı hazırlık?

Diyarbakır'daki DBP'li Kayapınar Belediyesi imar müdürlüğündeki tüm personelin ihraç edilmesi 'ranta zemin mi hazırlanıyor' yorumlarına neden oldu.

Paylaş

DBP’li Kayapınar Belediyesinin 108 kadrolu çalışanının 57’si görevden ihraç edildi. 5 başkan yardımcısı da görevden alınan belediyenin imar müdürlüğündeki tüm personeli de ihraç edildi. Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Başkanı Şerefhan Aydın, durumu, “Ranta zemin hazırlanıyor” şeklinde yorumladı. 

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelerde çalışan 657 kişi görevden ihraç edildi. Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde 108 kadrolu çalışandan 57’si de bu KHK kapsamında mesleklerinden ihraç edildi. 
Kayapınar’da aynı zamanda kadrolu 5 başkan yardımcısı da ihraç edilenler arasında bulunuyor. İhraç kararından sonra belediyede başkan yardımcısı kalmadı. İmar Müdürlüğünde ise müdür dahil 7 çalışan ihraçtan nasibini aldı. 

‘BELEDİYELER İŞ YAPAMAZ HALE GETİRİLDİ’

Kayapınar Belediyesinde mimar olan Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Şerefhan Aydın da ihraç edilenlerden biri. Aydın, ihraçlara gerekçe sunulmadığını ve hukuksuz bir şekilde yapıldığını söyledi. Diyarbakır merkez ve ilçelerinde 220 belediye çalışanının ihraç edildiğini hatırlatan Aydın, görevden alınmalarla belediyelerin iş yapamaz hale getirildiğini kaydetti. 

‘RANTA ZEMİN HAZIRLANIYOR’

Diyarbakır’daki belediyelerin tümünde imar müdürlerinin ihraç edilmesinin dikkat çekici olduğunu söyleyen Aydın, kayyum atanan belediyelerde rantta zemin hazırlandığının altını çizdi. Kamuda Kürt emekçileri tasfiye etmenin sonuç getirmeyeceğini vurgulayan Aydın, “Kürtlerin hak talebine karşı da cezalandırma yaklaşımının tutmayacağı bir kez daha görülecektir” dedi. (Diyarbakır/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

HDP'li vekili Besime Konca:Siirtliler gereken cevabı verecek

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa