Hakim gelmiyor, işçiler mağdur ediliyor

Hakim gelmiyor, işçiler mağdur ediliyor

TEKEL’in özelleştirilmesinin ardından Samsun’daki fabrikayı satın alan BAT, işçilerin bazılarını taşeron şirket olan Derya AŞ’de çalıştırmaya başlamış, işçiler açtıkları davanın ardından BAT bünyesine geçmişlerdi. Taşeron işçilerin, BAT bünyesine geçmelerine rağmen ücretlerinin diğe

TEKEL’in özelleştirilmesinin ardından Samsun’daki fabrikayı satın alan BAT, işçilerin bazılarını taşeron şirket olan Derya AŞ’de çalıştırmaya başlamış, işçiler açtıkları davanın ardından BAT bünyesine geçmişlerdi. Taşeron işçilerin, BAT bünyesine geçmelerine rağmen ücretlerinin diğer işçilere göre düşük olması nedeniyle açtıkları dava ise bir türlü sonuçlanmadı. Davaya bakan hakimin sürekli farklı gerekçelerle izin kullanması nedeniyle bir türlü sonuçlanmayan davanın 23-24 Mayıs tarihlerindeki duruşmaların da hakimin katılmaması nedeniyle ileri bir tarihe atıldı.
Davanın sürümcemede bırakılmasından dolayı mağdur olduklarını ve bu işin arkasında BAT’ın parmağı olduğunu düşünen işçiler, sorunlarının çözülmesini istiyor.

İŞE İADE DAVASI DA BİTMİYOR

31 Mart 2011 tarihinde fabrikada Baştemsilci iken işten atılan Vedat Altun’a bir çelmede aynı mahkeme tarafından atıldı.

İş Kanunu’nda işe iade davalarında işten atılan işçinin mağduriyetinin giderilmesi için seri mahkeme usulüne göre 1 ayda karar verilmesi gerekirken, 1 yılı aşkın bir süredir mahkemesi devam eden Altun 24 Mayıs tarihinde yapılan duruşmada asıl hakim izin aldığı için duruşmanın 5 Temmuz 2012 tarihine ertelendiğini belirterek, “Aklıma kötü şeyler geliyor, BAT şirketi mahkemeye de mi el attı” dedi.
(Samsun /EVRENSEL)

www.evrensel.net