26 Kasım 2016 22:24

Güney Kore'de karlı havaya rağmen 1.5 milyon kişi yürüdü

Güney Kore'de devlet başkanına yönelik tepkiler dinmiyor. Eylemlerin 5. haftasında Seul'de yüz binler toplandı.

Paylaş

Güney Kore'de Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin yakın arkadaşı Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandala tepkiler artarak devam ediyor.

Sputnik'in haberine göre Seul'de bugün bir kez daha 100 binlerin katılımıyla gösteri düzenlendi. Soğuk ve karlı havaya rağmen eyleme yaklaşık 1.5 milyon kişinin katıldığı belirtildi.

Protestocuların, Başkanlık Sarayı Mavi Ev'in 200 metre yakınına kadar yaklaşmalarına izin verilirken, gösteriye toplumun her kesiminden katılımın olduğu belirtildi.

Güney Kore ana muhalefet partisi mensubu Seul Belediye Başkanı'nın, göstericiler için belediyenin tüm imkanlarını seferber ettiği bildirildi. Seul'deki gösteri için hükümetin 25 bin polis görevlendirildiği açıklandı.

Park'ın istifasını isteyen protestocular, 1 ayı aşkındır her cumartesi Seul'de gösteri düzenliyor.

Eylemlerde Devlet Başkanı Park’ın yetkilerini kendi çıkarları için kullanmasından dolayı tepkiler ve istifa talepleri dile getiriliyor. Devlet başkanının yakın arkadaşı olan Choi Soon-sil’in başkanla ilişkileri üzerinden kendi çıkarları lehine devlet kararlarını etkilediği iddia ediliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İzmirli kadınlar: Şiddete karşı OHAL’de de direniyoruz

SONRAKİ HABER

EYT’liler Adana’da buluştu: Açlık sınırının altında maaş hak mı, adalet mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa