26 Kasım 2016 17:18

İzmirli kadınlar: Şiddete karşı OHAL’de de direniyoruz

İzmir'de kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü'nde AKP'nin OHAL'ine ve erkek şiddetine karşı sokağa çıktı.

Paylaş

İzmir Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürüyüş düzenledi. Yüzlerce kadının katıldığı yürütüşte,  "Erkek devlet şiddetine karşı herhalde direndik OHAL'de de direniyoruz" yazılı pankart taşınarak, sık sık "Jin jiyan Azadi", "Figen Yüksekdağ onurumuzdur", "Yaşasın kadın dayanışması" ve "Yakarsa dünyayı kadınlar yakar" sloganları atıldı. Yürüyüş sonrası Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde kadınlar adına açıklama yapan Sanem Deniz Kural,AKP iktidarının OHAL'i bahane ederek tüm muhalif güçlere saldırdığını belirterek, kadın yazarların ve siyasetçilerin tutuklanmasıyla kadınlar üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını söyledi.

'SALDIRILAR KARŞISINDA ÖRGÜTLENEREK MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ'

Kadınlar olarak yıllardır mücadelelerle kazandıkları haklarına göz dikildiğini ifade eden Kural, "İçinde bulunduğumuz savaş ve şiddet ortamında, kadına şiddet ve kadın cinayetleri de artıyor. 2016’nın ilk on ayında 220 kadın öldürüldü, 352 kız çocuğuna cinsel saldırı yapıldı. Daha bu hafta İzmir’de henüz 9 yaşındaki bir kız çocuğu uğradığı cinsel istismarın ardından, duruşmada istismarcı ile karşılaşmaktan korktuğu için kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Kadınlar ve çocukların hayatının kabusa çevrilmek istenmesiyle karşı karşıyayız. Bunun yanı sıra, İzmir'de 8 Mart ve 25 Kasıma katılan kadınlar basın metni okuduğu, halay çeken kadınların yanında durduğu gibi sebepler öne sürülerek yargılanıyor, işyerlerinde soruşturma geçirerek ceza veriliyor" dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınların diktatörlüğe karşı sesini yükselteceğini söyleyen Kural, "Biz kadınlar; tüm bu saldırılar karşısında, her zamankinden daha da fazla örgütlenerek mücadeleye devam ediyoruz. İşte bu nedenle her halde olduğu gibi OHAL’de de direniyoruz" dedi.

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trabzonlu kadınlar şiddete karşı eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Güney Kore'de karlı havaya rağmen 1.5 milyon kişi yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...