26 Kasım 2016 22:15

Trabzonlu kadınlar şiddete karşı eylem yaptı

Trabzon'da kadınlar, kadına şiddete ve çocuk istismarına karşı eylem yaptı.

Paylaş

Trabzon'da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde eylem yaparak, kadına şiddete ve çocuk istismarına tepkilerini dile getirdi.

Trabzon Demokratik Kadın Platformu üyelerinin, ‘Hür doğdum, hür yaşarım, kime ne kime ne’ sloganıyla Uzun Sokak’ta başlayan yürüyüşüne CHP, KESK, Halkevci Kadınlar, ÖDP'li kadınlar, KARKAD-Der, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Gençlik Muhalefeti grupları da destek verdi.

Yürüyüşte ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Erkek adalet değil, gerçek adalet’, ‘AKP elini bedenimden çek’ sloganları atıldı. 'Kadına şiddete ve çocuk istismarına karşı isyandayız' pankartı ile Atatürk Alanı’na gelen grup adına bildiriyi okuyan Esengül Yavuz, “Kadın düşmanlarına karşı isyan ediyoruz” dedi ve şunları söyledi: “Biz kadınlar her gün öldürülüyor, her gün tacize, tecavüze uğruyoruz. Ülkede çocuk istismarı her geçen gün artıyor. Kadına şiddet son zamanların en yüksek düzeye ulaştı. İktidar aralıksız olarak kadınlara saldırıyor, toplumda kadın düşmanlığı arttırılıyor. Bunlar yaşanırken bizlere, kadınlara düşen mücadele etmek. Yaşam hakkımız için, çocuklarımız için, ölmemek için, ‘Bedenimiz de, bu hayatta bizim’ demek için isyanı büyütmekte kararlıyız. Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar olarak kadın dayanışması ile var olacağız ve kadın düşmanlarını öfkemizde boğacağız. İtaat yok, isyan var! Yaşasın kadın dayanışması.” (Trabzon/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Şemdinli'deki çatışmada 1 asker yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

EYT’liler Adana’da buluştu: Açlık sınırının altında maaş hak mı, adalet mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa