26 Kasım 2016 20:14

Erdoğan'dan AB'ye: Biz de yeni yol arkadaşları buluruz

İstanbul'da konuşan Erdoğan, 'AB bizimle yürürse hem kendi kazanır hem biz kazanırız. Yürümezse biz de yeni yol arkadaşları buluruz' dedi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Yeni İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri ile Çevre Yatırımları Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

OHAL'İ BELKİ 3 AY, BELKİ BİR 3 AY DAHA UZATACAĞIZ SANA NE?

OHAL ile ilgili konuşan Erdoğan, "Türkiye, yaşadığı darbe girişimine, kanlı terör eylemlerine rağmen olağanüstü halin ikinci üç ayında bulunuyor. Bununla bitecek değil, belki bir üç ay daha, belki bir üç ay daha uzatılacak. Size ne ya? Bunun kararını hükümet verir, parlamento verir, size ne? Bu ülkeyi Avrupa Parlamentosu mu yönetiyor, bu ülkenin hükümeti mi yönetiyor? Size ne? Haddinizi bilin haddinizi, geçti o, onlar mazide kaldı. Avrupa'da hangi devlet ülkemizin şartlarında bulunsa, değil olağanüstü hal ilanı, çok daha ağır yaptırımlara gider. Bunun işaretlerine defalarca şahit olduk. En son mülteci sorununda Avrupa ülkelerinin bırakın hakkı hukuku, insanlıktan ne kadar uzağa düşebileceklerinin sayısız hikayesi gazete arşivlerinde, insanların da hafızalarında mevcuttur. Eğer Avrupa Birliği bize 'başınıza ne gelirse gelsin sesinizi çıkarmayın' demeye getiriyorsa hiç kusura bakmasın" diye konuştu.

"Batı'dan gelen hiçbir kurusıkı tehdit, bizi bu ülkenin menfaatini canımız pahasına savunmaktan alıkoyamaz" diyen Erdoğan, "Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Koridorları terör örgütü militanlarının posterleriyle süslü Avrupa Parlamentosunda veya parlamentolarda alınan kararlarla Türkiye'yi hizaya sokacaklarını zannedenler büyük bir yanlış içindeler. Türkiye ve bu aziz millet, sizin bu ilkesiz tutumunuz karşısında asla geri adım atmaz. Bugün sırf 'Bize zarar vermiyor' diye koynunuzda beslediğiniz eli kanlı katiller, bir gün silahlarının namlularını size de doğrultacak" şeklinde konuştu.

AB BİZİMLE YÜRÜRSE İKİ TARAF DA KAZANIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kim ne derse desin kendi yolumuzda ilerlemeye, kendi hedeflerimiz doğrultusunda yürümeye devam edeceğiz. Bu yolda Avrupa Birliği bizimle birlikte olursa hem o kazanır hem biz kazanırız. Avrupa Birliği 'Ben illa başka istikamete gideceğim' diyorsa biz de kendimize yeni yol arkadaşları bulur hatta gerekirse tek başımıza yine de devam ederiz. Bunun için daha çok çalışacağız, daha çok yatırım yapacağız, daha büyük projeler hayata geçireceğiz. Türkiye'yi mutlaka 2023 hedeflerine ulaştıracağız" şeklinde konuştu.

Avrupa Parlamentosu'nun 'Türkiye ile müzakerelerin durdurulması' yönündeki tavsiye kararına değinen Erdoğan "Ben Hans'ın George'un ağzına bakarak karar vermem. Ben Hakk'a ve halka yönelerek cevabımı veririm. Halkım idam mı diyor, parlamentoya gelir. Parlamento idam diyorsa bana gelir ben de onaylarım, bunu açıkladım. Şimdi Avrupa Birliği'ndeki birileri niye idam istiyorsunuz diyor, sana ne!" dedi.

Erdoğan konuşmasında Gazeteci Can Dündar için "Terörist, gazeteci müsveddesi. 5 yıl 10 ay hapse mahkum oluyor. Tutuksuz yargılama kararı çıkıyor. Almanya'ya gidiyor. Devlet başkanı karşılıyor. Bu nasıl iş..." ifadesini kullandı. Erdoğan, Dündar'a "Niye kaçtın, kalsaydın, niye kaçtın? Diktatörün olduğu ülkede sen kaçıp gidebilir misin?" şeklinde çıkıştı.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Anayasa değişikliğiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İktidar partisi ve MHP ortaklaşa bir çalışmayı sürdürüyorlar. Temenni ederim ki buradan isabetli, hayırlı bir adım atılır ve bu atılacak adımla da anayasa değişikliğine bu iki partinin milletvekili sayıları yeterli değil. Fakat ana muhalefetin içinden de destek gelirse o zaman parlamento içinde hallolur. Fakat öyle de olsa böyle de olsa iktidar partisi ve MHP ne diyorlar? 'Bunu yine de milletimize götürelim.' Milletimiz buna ne der? Ben milletimizin ne diyeceğini gayet iyi biliyorum. Zira yaptırdığım kamuoyu araştırmalarında bunu görüyorum. Evelallah milletim bundan önce yüzde 72 ile nasıl bir anayasa değişikliği yaptıysa, yüzde 58 ile nasıl bir anayasa değişikliği yaptıysa, burada da çok daha büyük oranla bu işe destek vererek, bu anayasa değişikliğini yapacaktır" dedi.

Erdoğan, "Pensilvanya'nın bütün takımı nerede? Şimdi kaçıp gidiyor. Ya yurt dışına kaçtılar ya da burada cezaevlerinde şu anda duruyor. Onlarla hesabımız var. Yasalar neyi emrediyorsa, hukuk neyi emrediyorsa bunun bedelini ödeyecekler. 238 şehidimizin bedelini ödeyecekler, 2 bin 193 gazimizin bedelini ödeyecekler. Kopyalarla kamu personel sınavlarındaki yolsuzlukların bedelini ödeyecekler. Ne insanlar hakkı olduğu halde devletin dairelerine giremedi. Bunlar kopyalarla girdi, bedelini ödeyecekler" şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Türkiye yönetilebilir bir durumda değil’

SONRAKİ HABER

Gıda-İş’ten ‘Fabrikayı bastılar’a yanıt: Gerçekleri çarpıttığınızı biliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa