26 Kasım 2016 14:57

'Hasta tutuklu Mehdi Boz serbest bırakılsın'

İHD İstanbul Şubesi'nin bu haftaki 'F Oturumu'nda hasta tutuklu Mehdi Boz'un serbest bırakılması talep edildi.

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, cezaevlerinde hasta mahpusların serbest bırakılması için her hafta olduğu gibi bu hafta da F oturumu gerçekleştirdi. Bugünkü oturumda Edirne F Tipi Cezaevinde müebbet hükümlü olan hasta mahpus Mehdi Boz'un serbest bırakılması talep edildi.

Galatasaray Lisesi önünde "244. Hafta F oturması Mehdi Boz serbest bırakılsın", "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır","Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın" pankartı açan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları  "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Mehdi Boz serbest bırakılsın", "Tedavi haktır engellenemez", "Tecrit iskencesine son", "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır", "Onursuz arama işkencesine son", "İnsan haklarıyla insandır", "Susma suça ortak olma", "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" sloganları attı.

Bu haftaki açıklamayı Seza Mis Horuz okudu. Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte siyasi mahpuslara yönelik tecrit koşullarının ağırlaştırıldığına dikkat çeken Horuz, "Hapishaneler tam bir işkence merkezi haline getirilmektedir. Sürgün seçimlerle mahpuslara onursuz arama işkencesi dağıtılmış, direnenlere disiplin cezası verilmiştir" dedi.

Bu haftaki oturumda Edirne F Tipi Cezaevinde müebbet hükümlü olan Mehdi Boz'un durumuna dikkat çekildi. Horuz, "1995 yılında İstanbul'da gözaltına alınır. Bir hafta sonra götürüldüğü Muş Emniyetine bağlı olarak 40 gün avukat veya ailesi ile herhangi bir iletişim kurmadan yoğun baskı ve işkenceye maruz kalır. Tutuklandıktan sonra Diyarbakır Cezaevine götürülen Mehdi Boz, 22 yıllık hapislik hayatında pek çok hapishaneye sürgün edilmiştir" diye konuştu.

Tutuklandıktan sonra işkenceden dolayı ailesini ziyaretine gittiğinde Mehdi Boz'u tanımakta zorlandığına dikkat çeken Horuz, "Yüksek tansiyon ve prostat hastalıklarının yanı sıra vücudunda ve ellerinde kalın kabuklar ve sürekli şişme olur. 2013 yılında, tiroid bezlerinde nodül olduğu ve ameliyat edilmesi gerektiği söylenir. Yaklaşık  2 yıl sonra 25 Mayıs'ta ameliyat edilir. Ameliyattan sonra bir iki ay içinde radyoterapi tedavisine başlanacağı söylenir. Aradan altı ay geçmesine rağmen herhangi bir tedaviye başlanmayan Mehdi Boz,  Samatya Nükleer Tıp Merkezine iki kez götürülür, mahpus koğuşu olmadığı gerekçe gösterilerek alınmaz. Metriş R Tipi Hapishanesi'nin de yer olmadığı bahanesiyle kabul etmediği Mehdi Boz'un tedavisi sürekli engellenmektedir" dedi.

Horuz, Mehdi Boz'un tedavisinin acilen başlatılmasını ve sağlığına uygun ortamının yaratılması gerektiğini  söyledi.

Eylem sloganlarla sona erdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

18 yaşındaki lise öğrencisi intihar etti

SONRAKİ HABER

CHP'den seçim güvenliği açıklaması: 200 bin kişiyle sandık başındayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa