26 Kasım 2016 19:38

Ankara'da kadınların 25 Kasım yürüyüşüne polis saldırısı

Ankaralı kadınların yapmak istediği 25 Kasım yürüyüşü polis saldırısına maruz kaldı. 11 kadın gözaltına alındı.

Paylaş

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Ankara'da kadınların gerçekleştirdiği yürüyüşe polis saldırdı. 11 kadın gözaltına alındı. Engellemelere rağmen bir araya gelen kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” dedi. 

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kolej Kavşağı’ndan Sakarya Caddesi’ne gerçekleştirilecek yürüyüşe polis izin vermedi. Polisler, Kolej Kavşağı'nda toplanan kadınlara OHAL nedeniyle yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. Yürümekte ısrarcı olan kadınları zorla dağıtan polis burada 11 kadını yaka paça gözaltına aldı. Polisler kadınları Kurtuluş yönüne doğru sürükledi. 

Ancak kadınlar vazgeçmedi. Sakarya Meydanı’nda tekrar toplanan kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” pankartı açtı. “Küçüğün rızası olmaz”, "OHAL'de bu halde kadınlar isyanda”, "Dürt içindeki narı sokağa çık” dövizleri taşınan eylemde kadınlar, gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etti. “Kadına yönelik şiddete karşı günde bize polis saldırıyor” diyen kadınlar hep bir ağızdan “Yaşam, özgürlük, demokrasi, barış, çocuklarımız için her halde direniyoruz” diye bağırdılar. 

‘YASA TAMAMEN İPTAL EDİLENE KADAR SUSMUYORUZ’

Burada Ankara Kadın Platformu adına basın açıklamasını yapan Sevinç Koçak,  son bir yılda 332 kadının öldürüldüğünü belirterek, “Erkeklere ‘mırıldan’ diye akıl verenlere karşı susmuyoruz. Kadın milletvekilleri ve belediye başkanlarını tutulanmasına karşı ses çıkarıyoruz. Çocukların istismar edilmesine yol açacak yasal düzenlemeyi kabul etmiyoruz” dedi. Tepki toplayan cinsel istismar düzenlemesinin Meclis’te kabul edilen haline de itiraz ettiklerini belirten Koçak, yasal düzenleme tamamen iptal edilene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Koçak, “Bu yasa iptal edilene kadar tüm çocuklarımız için susmuyoruz” diye vurguladı.

'OHAL DARBEDİR'

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL'i “darbe” olarak nitelendiren Koçak, “OHAL bahanesiyle hukuksuz tutuklamalarda rekor kıranlar, yaptığınız darbedir. Bu darbeden korkmuyoruz. Kadınlar için mücadele eden dernekleri, kadınların sesi olan basın organlarını kapatmanıza karşı susmuyoruz” dedi. Koçak, “İş yaşamından kadınları uzaklaştırmaya yönelik politikaları kabul etmiyoruz. Kadınlar hayatımıza sahip çıkarak, kadın karşıtı yönetiminize itaat etmiyoruz” diye konuştu. Koçak’ın açıklamasının Kürtçesinin de okunmasının ardından kadınların oluşturduğu müzik korosunun söyledi şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Tekirdağ'da yağ fabrikasında iş cinayeti

SONRAKİ HABER

Demirtaş kararı sonrası Erdoğan: Bunları bırakamayız, şehitlerimiz bize hesap sorar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa