26 Kasım 2016 12:38

Pendik’teki panelde mücadele çağrısı

İstanbul Pendik'te düzenlenen ‘Darbelere Karşı Demokrasi ve Laiklik’ panelinde birlikte mücadele konuşuldu.

Paylaş

İstanbul Pendik’te ‘Darbelere Karşı Demokrasi ve Laiklik’ paneli düzenlendi. Sülüntepe Mahallesi’nde düzenlenen panele Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin Eski Başkanı Kemal Bülbül, CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve Evrensel Yazarı Bülent Falakaoğlu katıldı.

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tanal, darbenin panzehirinin demokrasi, barış ve hukukun üstünlüğü olduğunu vurguladı. Tanal, bunların hiç birinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Hükümet ve Avrupa Parlamentosu arasında süren gerilime ilişkin de konuşan Tanal, hükümetin bilerek ve isteyerek Avrupa Birliği’nden uzaklaşmaya çalıştığını söyledi. Tanal, böylece hükümetin AİHM’den verilecek ağır tazminatlardan da kurtulmayı arzuladığını ifade etti.

Bülent Falakaoğlu ise direnmenin tek seçenek olduğunu belirtti. Falakaoğlu, OHAL döneminde bu kadar baskıya rağmen Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyona karşı dayanışmanın örgütlendiğini, proje okullarına karşı velilerin direndiğini, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran yasalara kadınların başkaldırdığını ifade ederek, mücadele barikatı kurulması gerektiğini söyledi. Falakaoğlu çok geniş bir mücadele cephesi kurulması gerektiğini vurguladı.

Kemal Bülbül ise bu paneli yapan derneklerin Pendik için bir demokrasi meclisine dönüşmesi gerektiğini ifade ederek, yerel örgütlenmelerin önemine dikkat çekti. Konuşmasını Anadolu hikayeleri ile renklendiren Bülbül, tüm çevreleri mücadeleye çağırdı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Konya'da arazi toplulaştırmasıyla yüzlerce ağaç kesildi

SONRAKİ HABER

ODTÜ’de kadınlardan Erdoğan ve Alpay’a destek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa