25 Kasım 2016 21:22

Fransız emek örgütlerinden ortak Türkiye açıklaması

Fransa’daki 8 emek örgütü Türkiye’de OHAL kapsamında yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını ifade etti.

Paylaş

Fransa’da 8 sendika konfederasyonu CFDT, CFE-CGC, CFTC, CGT, FO, FSU, Solidaires ve UNSA, ortak deklarasyon yayımladı. Emek örgütleri Türkiye’deki gelişmelerden büyük kaygı duyduklarını ifade etti.

Konfederasyon genel sekreterlerinin teker teker imzalayarak Türkiye Paris Büyükelçisi İsmail Hakki Musa ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault’ya ilettiği metinde, 15 Temmuz darbe girişimindan sonra Türkiye’nin OHAL ve KHK’ler ile yönetilmesinin kaygı uyandırdığı belirtildi.

Fransız emek örgütleri 111 bin emekçinin işten atılmasınının “hukuk devletiyle bir ilgisinin olmadığı”nı ifade ettikleri Türkiyeli emekçilerle dayanışma metninde, gazeteciler ve basının özel bir baskıya maruz kalındığına da dikkat çekiliyor. Açıklamada “170 basın kuruluşunun kapatıldığı, 142 gazetecinin hapsedildiği” de kaydedildi.

‘TOPLU İŞTEN ATMALAR MEŞRULAŞTIRILAMAZ’

Sendikalar, özellikle Kasım ayının ilk haftasından itibaren genel bir saldırı haline dönüşen hak ihlallerini özetledikleri metinde, yaşananları “Bilinçli olarak anayasanın çiğnenmesi ve tüm muhalefetin bilinçli olarak sessiz bırakılması” olarak nitelendirerek, “Adını olduğu gibi koymak gerekirse, diktatörlük lehine hukuk devleti giderek yok oluyor” dedi.

“Toplu işten atmaları hiçbir kriter meşrulaştıramaz” diyen Fransız emek örgütleri, “derhal ihraç edilen memurların işe alınmasını talep eden sendikaların eylemlerini” desteklediklerini açıklayarak, “Sendikal hakların şiddetsel olarak engellendiği bugünkü koşullarda Türkiye işçileri ve sendikalarıyla dayanışma içindeyiz” dediler.

Ortak bildirgede Fransa ve AB kurumlarına, “Türkiye’nin imzaladığı insan hakları bildirgelerine saygı duymasını sağlamak için harekete geçme” çağrısı da yapıldı. (Paris/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Biraz da siz ödeyin!’

SONRAKİ HABER

Batı bölgelerde hava sıcaklığı azalacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa