25 Kasım 2016 20:50

Kadınlar: OHAL’de şiddetinizle barışmayacağız

Adana’da sokağa çıkan kadınlar hükümetin OHAL’le birlikte kadın örgütlerini hedef alan uygulamalarına tepki gösterdi.

Paylaş

25 Kasım Kadına Karşı Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir araya gelerek “OHAL’de şiddetinizle barışmayacağız” dedi. Adana Kadın Platformu’nun çağrısı ile Atatürk Parkı’nda bir araya gelen kadınlar sık sık “OHAL’de mücadeleye” sloganı attı.

Kadınlar basın açıklamasında Dominik’te Trujillo diktatörlüğüne karşı verdikleri insan hakları mücadelesinde 25 Kasım 1960 yılında diktatörlük askerlerince tecavüz edilip, öldürülen Mirabel kardeşlerin fotoğrafını açtı. Basın açıklamasını sıra ile okuyan kadınlar açıklamada kadına yönelik şiddete indirim vererek erkekleri ödüllendiren, kadınları ceplerinde koruma kararlarıyla ölüme terk eden yargı sistemine, bununla beraber kadın cinayetlerindeki artışa, kadınlara dayatılan esnek ve güvencesiz çalışmaya ve LGBTİ bireylerin hayatına kastetmeye kadar varan nefret suçuna dikkat çekti.

‘ESNEK ÇALIŞMA İLE KADINLAR EVE HAPSEDİLMEK İSTENİYOR’

Esnek ve güvencesiz çalışmanın, doğum ve annelik izni bahanesiyle kadın emekçilerden başlayarak temel çalışma biçimi haline dönüştürülmek istendiğine dikkat çekilen açıklamada kadınlar yarı zamanlı çalışma ile kadınlar çocuk bakma bahanesiyle aile içinde konumlandırılıp eve hapsedilmek istenildiğinin altı çizildi.

‘KELEBEKLERİN RÜZGARI İLE DEVLET ŞİDDETİNE DİRENECEĞİZ’

"Erkek egemen sistemin Mirabel kardeşlerden  Özgecan Aslan'a kadar şiddetine, tacizine, tecavüzünün devam ettiğini söyleyen kadınlar, gündeme getirilen tecavüz yasası ile de çocuk gelinlerin, kadın mağduriyetlerinin ve kadın katliamlarının hiç birini kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Cizre’de bir kadının cesedinin 7 gün sokakta beklediğine, şort giydiği için otobüste bir kadının dayak yediğine dikkat çeken kadınlar 1960’ta kanat çırpan kelebeklerin bugüne estirdiği rüzgarla erkek devlet şiddetine direneceklerini ifade etti. (Adana/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar İstanbul’dan ses verdi: #herHALdedireniyoruz

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 13’üncü yılında mezarı başında anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...