26 Kasım 2016 04:18

Demiryollarında ‘yüksek hız’lı sömürü

Demiryollarında Yüksek Hızlı Trenlerde çalışan sözleşmeli işçiler yüksek oranda sömürüye maruz kalıyor.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Demiryollarında özelleştirme politikalarıyla birlikte Yüksek Hızlı Trenlerde (YHT) çalışan işçiler “yüksek hızlı sömürü” ile karşı karşıya kaldı. YHT’lerin yemekli vagonlarında çalışan sözleşmeli işçiler, taşeron firmaya geçirildikten bu yana büyük sıkıntılar yaşıyor. Daha önce 2 bin TL’nin üzerinde ücretle çalışan işçiler verilen sözlerin aksine şimdi asgari ücretle çalıştırılıyor, yemek ve yol ücretleri de verilmiyor. İşçilere gece yarılarına kadar daha fazla satış yapmaları için baskı yapılırken, kimi işçilerin ücretlerine de hırsızlık suçlamaları ve tehditlerle el konuluyor. Buna tepki gösteren işçiler geçtiğimiz gün topluca istifa etti.

YHT’lerin restoran ve servis işlerini üstlenen Crominini şirketi yöneticileri 5 gün önce bir grup işçiyi odalarına çağırarak hırsızlıkla suçladı. O gün yaşadıklarını gazetemize anlatan işçiler, izin gününde “Yemek eğitimi vereceğiz” denilerek çağrıldıklarını, ancak odaya girdiklerinde kapının kilitlendiğini söylediler. İşçiler şirket müdürünün, yanındaki bir şahsı Çankaya Emniyet Müdürü olarak tanıttığını belirterek, tehdit edildiklerini anlattılar. Kendilerine şirketi zarara uğrattıklarını, kasım ayı ücretlerinden vazgeçtiklerinin yazılı olduğu kağıtların imzalattırıldığını dile getiren işçiler, “Ülkü ocaklarından adam çağırırız”, “Başbakanımız Binali Yıldırım’la irtibatımız var. Arkamız güçlü” gibi sözlerle de tehdit edildiklerini söylediler.

YEMEKLİ VAGONDA YEMEK VERİLMİYOR

3-4 yıldır garson olarak çalıştığını belirten Muhammed Göçmen, devlet demiryolları bünyesinde sözleşmeli çalışıldığı dönemde bazı işçilerin 2 bin 300 TL ücret aldıklarını, işin ihale ile şirketlere verilmesiyle birlikte çalışma şartlarının kötüleştiğini ifade etti. Göçmen, “Firmada çalışmaya başlanacağı zaman verilen hiçbir söz tutulmadı. Asgari ücretle çalışıyoruz ama bahaneler yaratarak sürekli ücretlerimizde kesinti yapıyorlar. Bir seferinde benim maaşım 980 TL yatmıştı. Yol, yemek, zorunlu mesailer verilmiyor. Ayrıca eşitsizlik çok fazla. Depoda çalışan birine yemek verilirken, yemekli vagonda çalışan garsona yemek verilmiyor. Ancak en kötüsü hırsızlıkla suçlanmak. Birçoğumuz genç insanlarız ve bu iftirayı kabul etmiyoruz. Eğer hırsızlık yapmışsak savcılığa gidip şikayet etsinler. Ancak böyle Bir şey olmadığını onlar da biliyor” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Balıkesirli kadınlar: Mücadeleye devam edeceğiz

SONRAKİ HABER

HDP kongreye gidiyor: Demokratik iş birliğine hazırız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...