25 Kasım 2016 19:08

WikiLeaks: ABD, Yemen'de hükümet güçlerini silahlandırdı

WikiLeaks, Yemen'de 2014'te patlak veren iç savaş öncesinde ABD'nin Yemenli askerleri silahlandırdığına dair bilgileri yayımladı.

Paylaş

ABD’nin gizli diplomatik yazışmalarına ait binlerce belgeyi yayımlayan WikiLeaks sitesi bu kez Yemen’de 2014’te başlayan iç savaştan önce ABD ordusunun Yemen güçlerine silah, mühimmat ve teçhizat tedarik ettiğine dair ‘büyükelçilik’ belgelerine ulaştı. Yayımlanan 500 belge, ABD büyükelçiliğinin imzasını taşıyor. 

WikiLeaks tarafından bugün yayımlanan ve belgelerde, 2014 yılında ülkedeki Şii Husiler ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’ye bağlı hükümet güçleri arasında patlak veren iç savaştan önce ABD ordusunun Yemenli askerlere silah, mühimmat, teçhizat ve çok çeşitli hava araçları ile biyometrik sistemler sağladığına dair bilgiler bulunuyor. Tarih olarak 2009 yılına kadar giden belgelerde ayrıca ABD ordusunun Yemen güçlerini eğittiği ve maddi yardımda bulunduğuna dair bilgiler de yer alıyor. 

Yemen, 2014 yılından bu yana Yemen devlet başkanı Abdrabbuh Mansur Had'a bağlı güçler ile eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı Husi güçleri arasındaki kanlı çatışmalara sahne oluyor. 2015’in Mart ayında ise çoğunluğu Körfez ülkelerinden oluşan Arap koalisyonuna ait savaş uçakları Husilerin bulunduğu bölgeleri bombalıyor. Son olarak geçtiğimiz ekim ayında taraflar arasında 72 saatlik ateşkes uygulanmasına karar verilmiş ancak etkili olmamıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar şiddete karşı ayakta!

SONRAKİ HABER

Sherlock’tan yeni kareler yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...