GİO Ödülleri sahiplerine verildi

GİO Ödülleri sahiplerine verildi

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin Giovanni Scognamillo adına düzenlediği GİO Ödülleri törenle sahiplerini buldu.

Giovanni Scognamillo adına, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından verilen GİO Ödülleri, dün İstanbul’da Pera Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Giovanni Scognamillo’nun anılmasıyla başlayan törende, En İyi Öykü Kitabı Ödülü, “İt Gözü” kitabıyla Deniz Tarsus’a değer görüldü. Yılın En İyi İllüstrasyon Ödülü, Yusuf Güçlü’ye verildi. Öykü ödülü ise, “Eserekli” öyküsüyle Abbas Bozkurt’un oldu.

Mavi Anka onur ödülü çevirmen, yazar Sevin Okyay’a sunuldu.

Bu yıl ilk kez, fantazya, bilimkurgu ve korku kültürüne katkıda bulunan kuruluşlara da ödül verildi. Gerisi Hikaye ekibi ile Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi olan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi ödüle değer bulundu.

GİO Ödülleri, Türkiye’de fantazya, korku ve bilimkurgunun tanıtılması, yaygınlaştırılması, hayal gücünün öneminin vurgulanması ve bu türlerde eserler üretilmesini teşvik etmek için usta sanatçı Giovanni Scognamillo anısına veriliyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Kasım 2016 15:31
www.evrensel.net