25 Kasım 2016 14:56

Kadına yönelik şiddet ne kader ne tesadüf!

İstanbul Tabip Odası, SES İstanbul Şubeleri ve DİSK Genel İş, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde 25 Kasım eylemi yaptı.

Paylaş

İstanbul Tabip Odası, SES İstanbul Şubeleri ve DİSK Genel İş 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde ortak basın açıklaması yaptı.

"Kadına yönelik şiddet ne kader ne tesadüf. Kadınları kuşatan politikara son" parkartı açan kadınlar, görevi sırasında ve erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren meslektaşlarının fotoğraflarını taşıdı.

Kadınlar adına basına açıklamasını okuyan SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak, 19 Kasım tarihinde bir kadını erkek şiddetine karşı korumak istediği için öldürülen Dr. Aynur Dağdemir’i anarak sözlerine başladı.

Kadınların ucuz, güvencesiz, esnek çalışmaya mahkum bırakıldığını söyleyen Kavak, “Bu düzende kadınlar evlere, aileye, kocaya, patronlara mahkum ediliyor. Devlet, aile, erkek kutsal ittifakı; kadın katillerini takım elbiseleri içinde ‘iyi halli’ buluyor. Çocukları korumak yerine çocuk istismarcılarına ‘evlilik’ hediye ediyor” dedi.

Erkek iktidarın sadece kadınları değil tüm cinsel yönelimleri düşman kabul ettiğini ifade eden Kavak, LGBTİ'lere yönelik nefret suçlarının cezasız bırakılmasına tepki gösterdi.

Kavak, 25 Kasm Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü'nde bütün kadınlar ile birlikte sağlık emekçisi kadınların ataerkil şiddet düzenine karşı ortak bir dünyada eşit ve özgür  yaşamak için mücadele edeceklerini söyledi.

İstanbul Şişli Etfal Hastanesi'nde de sağlık emekçileri düzenledikleri basın açıklamasıyla kadına yönelik şiddeti protesto etti. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yunanistanlı kadınlardan Türkiyeli hemcinslerine dayanışma

SONRAKİ HABER

GİO Ödülleri sahiplerine verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...